avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 176 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Organism de verificare a unei firme din spatiu ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Organism de verificare a unei firme din spatiu extracomunitar

Vreau sa import marfa din China si as vrea sa stiu cu cine am de-aface. Exista vreo organizatie care se ocupa cu asa ceva? Cum se procedeaza in astfel de cazuri?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: adela_petre , utilizator 00:06, 30 Decembrie 2008
azull a scris:

Vreau sa import marfa din China si as vrea sa stiu cu cine am de-aface. Exista vreo organizatie care se ocupa cu asa ceva? Cum se procedeaza in astfel de cazuri?

Multumesc



Pentru a importa produse din teritoriu extracomunitar - trebuie sa depuneti declaratia vamala de import la biroul vamal unde doriti sa efectuati importul acestora.
In vederea depunerii declaratiei vamale va puteti adresa unui comisionar in vama.
azull a scris:

Vreau sa import marfa din China si as vrea sa stiu cu cine am de-aface. Exista vreo organizatie care se ocupa cu asa ceva? Cum se procedeaza in astfel de cazuri?

Multumesc


Camera de comerţ din regiunea unde firma este înregistrată.
Probabil că există şi o cameră de comerţ româno-chineza.

Daţi o căutare pe gugăl. :)

Business Center
Camera De Comert si Industrie Romania-China
Adresa: Sala Mare A Palatului, Intrarea Stirbei Voda, Nr. 1
Bucuresti
Telefon: 313.51.14
Asteptati voi mult si bine sa va dea relatii.Traim totusi in Romania. Ati fost la consulat sau ambasada vreodata? Te trateaza cu sic....Imi cer scuze pentru sic...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Documente vamale export selena666 selena666 Unde pot gasi mai detaliat despre toate aceste documente vamale? Un site, un ziar, o revista, orice mi-ar fi de folos. Multumesc. (vezi toată discuția)
Casatorie cetatean roman cu cetatean sua hamzaxxxl hamzaxxxl Salut. Am si eu nevoie de ajutor va rog. Eu sunt cetatean roman, iar sotia mea este cetatean american(SUA). Ne-am casatorit religios si dorim sa facem ... (vezi toată discuția)
Inregistrare eori analici analici Buna ziua o firma care face import trebuie sa se inregistreze in EORI? (vezi toată discuția)