Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Organism de verificare a unei firme din spatiu ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Organism de verificare a unei firme din spatiu extracomunitar

Vreau sa import marfa din China si as vrea sa stiu cu cine am de-aface. Exista vreo organizatie care se ocupa cu asa ceva? Cum se procedeaza in astfel de cazuri?

Multumesc
azull a scris:

Vreau sa import marfa din China si as vrea sa stiu cu cine am de-aface. Exista vreo organizatie care se ocupa cu asa ceva? Cum se procedeaza in astfel de cazuri?

Multumesc

Pentru a importa produse din teritoriu extracomunitar - trebuie sa depuneti declaratia vamala de import la biroul vamal unde doriti sa efectuati importul acestora.
In vederea depunerii declaratiei vamale va puteti adresa unui comisionar in vama.
azull a scris:

Vreau sa import marfa din China si as vrea sa stiu cu cine am de-aface. Exista vreo organizatie care se ocupa cu asa ceva? Cum se procedeaza in astfel de cazuri?

Multumesc

Camera de comerţ din regiunea unde firma este înregistrată.
Probabil că există şi o cameră de comerţ româno-chineza.

Daţi o căutare pe gugăl. :)

Business Center
Camera De Comert si Industrie Romania-China
Adresa: Sala Mare A Palatului, Intrarea Stirbei Voda, Nr. 1
Bucuresti
Telefon: 313.51.14
Asteptati voi mult si bine sa va dea relatii.Traim totusi in Romania. Ati fost la consulat sau ambasada vreodata? Te trateaza cu sic....Imi cer scuze pentru sic...