avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 774 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nulitatea relativa a unui act juridic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nulitatea relativa a unui act juridic

Cine ma poate ajuta cu un exemplu de litigiu nul relativ. Va rog, am nevoie pentru partea practica a unui proiect la drept civil. Am tot incercat sa gasesc si nu am reusit. Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: CristinaSimona , utilizator 21:41, 17 Mai 2012
Nulitatea relativa a unui act juridic poate fi determinata de urmatoarele cauze:
1-viciile de consimtamant: eroarea, dolul, violenta, leziunea.
Potrivit art. 953 Cod civil, €œ
consimtamantul nu este valabil, cand este dat prin eroare, smuls prin violenta sau surpins prin dol
â
In materie de testamente dolul imbraca forma specifica sugestiei si captatiei. Captatia consta in “manopore dolosive si mijloace frauduloase folosite de o persoana in scopul de a castiga increderea dispunatorului si a insela buna lui credinta, pentru a-l determina sa o gratifice prin testament” iar sugestia consta in “folosirea unor mijloace ascunse si tendentioase in scopul de a sadi in mintea dispunatorului ideea de a face o liberalitate pe care nu ar fi facut-o din proprie initiativa”.
2-lipsa discernamantului in momentul incheierii actului juridic.
3-nerespectarea regulilor privind capacitate de exercitiu a persoanei.
4-nerespectarea dreptului de preemtiune.
Desigur, insa am nevoie de un model practic, un litigiu, o hotarare, o speta, un exemplu pentru a exemplifica nulitatea relativa a actului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Manopere dolosive RamonaBG RamonaBG care e explicatia acestui grup de cuvinte? manopere dolosive (vezi toată discuția)
Testament autentificat de notar florinnicolaescu florinnicolaescu testamentul trebuie sa contina obligatoriu clauza < declar ca aceasta reprezinta ultima mea dorinta?> daca nu o contine poate fi atacat in instanta, ... (vezi toată discuția)
Este dol??? scarlet scarlet in cazul unor de plata ale unei asociatii de proprietari care nu specifica (dupa cum specifica L 82 si OMF 1969/2007): -data intocmirii data afisarii data ... (vezi toată discuția)