Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA platesc tva la vanzarea unui teren extravilan?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

platesc tva la vanzarea unui teren extravilan?

terenul este cumparat in 2001
categoria de folosinta este extarvilan arabil
din 2008 pana acum am dezmembrat in cate 4 parcele anual
am vandut 12 parcele cu o media de 3 pe an
intreabrea ,mea este daca sa ma declar platitor de tva, sau sa astept sa vad daca ma cauta cei de la fisc ?

terenurile din extravilan nu sunt construibile si nu trebuie sa va inregistrati in scopuri de tva.
ca sa fiti sigur, solicitati un certificat de urbanims de la primarie, poate intre timp terenul a fost trecut in intravilan si situatia se schimba.
din ce am citit pana acum, mi se pare ca totul depinde de cum interpreteaza fiscul !
terenul nu este construibil teoretic, totusi cu un PUZ , scoatere din circuitul agricol si toate avizele necesare, am obtinut autorizatie de consrucitie locuinta pe un lot .
in mod sigur nu este trecut intravilan, urmaresc situatia terenului pt ca vreau sa mai ridic o construcite si mi-ar fi mai usor daca l-ar trece intravilan, primaria spune ca se lucreaza la asta, dar nu se stie cand va fi gata.
daca pe terenurile respective se pot executa constructii, atunci sunt taxabile dpdv al tva.
si acum ce ar fi bine sa fac?
sa astept sa ma caute ei?
sau sa ma duc sa ma declar platitor, si sa platesc din momentul asta inainte, nu si retroactiv?