Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... termen prescriere fapta penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

termen prescriere fapta penala

care este termenul de prescriere si stergere din cazier a unei condamnari de 8luni ci suspendare pentru abatere de la normele rutiere
Codul penal:
ART. 86
Reabilitarea în cazul suspendării condiţionate a executării pedepsei
Dacă condamnatul nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei în baza art. 83 şi 84, el este reabilitat de drept.

Termenul de incercare este compus din pedeapsa (8 luni) + 2 ani, deci veti fi reabilitat dupa 2 ani si 8 luni de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare.
ma intereseaza in mod special dupa ce perioada se sterge fapta din cazierul judiciar
multumesc
pai de la data cand hotararea de condamnare a ramas definitiva incepe sa curga termenul de incercare . dupa ce treece termenul de incercare intervine reabilitarea de drept adica nu mai aveti cazier.
daca totusi dupa acel termen de incercare va mai apare condamnarea in cazier , mergeti la instanta si depuneti un memoriu sa se constate faptul ca a intervenit reabilitarea si sa se faca cuvenitele mentiuni