Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... ...recuperatori....
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

...recuperatori....

Buna ziua,
...as dori sa stiu,daca acesti"recuperatori",au dreptul sa vina, sa-ti bata la usa?Legea le da acest drept?Pana unde pot merge aceste firme de recuperare?Legal vorbind....
eukyra, utilizator
Nu au acest drept. Intai de toate ar trebui sa va notifice ca a avut loc o cesiune a creantei.
Cesiunea de creanţă nu poate aduce atingere drepturilor debitorului prin diminuarea sau modificarea lor. Toate drepturile pe care le avea în cadrul raportului iniţial le păstrează şi în raportul modificat prin schimbarea subiectului activ – creditorul. Art.556 pct.2 prevede ca "Cesiunea creanţei nu poate aduce atingere drepturilor debitorului şi nici nu poate face obligaţia acestuia mai oneroasa." Drepturile dobândite de la sau în timpul fostului creditor (cedentul) nu se sting odată cu cesiunea, de asemenea după cesiune obligaţia debitorului nu poate deveni mai oneroasă, adică nu se poate modifica cuantumul ei (faţetă a principiului libertăţii contractuale, nimeni nu se poate vedea obligat în cadrul unui contract decât în virtutea propriului consimţământ) sau modifica condiţiile sau termenele de executare, întreg raportul obligaţional rămânând neschimbat, mai puţin subiectul activ.

Am inteles....Dar,daca a trecut 1 an de cand creditul a fost cesionat catre o firma de recuperare,aceasta firma nu a notificat persoana,sau ma rog,banca,nu stiu care dintre ei trebuiau sa notifice...Mai exact,daca mai bat la usa ,acesti reuperatori,ccum ar trebui sa reactionez?Sunt obligat sa discut cu dansii?Sau,pot respectuos sa-i rog sa nu mai deranjeze?
Iar vizavi de dobanzi,penalizari...asta in cazul in care as dori sa achit creditul de nevoi personale,cat a mai ramas din el,cum pot sa stiu exact suma datorata,dobanzile,?cele corecte si legale,bineinteles.Sunt obligati sa-mi una la dispozitie modul de calcul al sumei restante?In cazul in care creditul ar fi scadent peste 5 ani,ma pot obliga la achitarea intregii sume?
Ma scuzati daca am pus prea multe inbtrebari,dar as dori sa stiu ce drepturi avem,ca obligatiile are toata lumea grija sa ni le aduca la cunostinta....
Va multumesc.
eukyra, utilizator
Daca ati achitat regulat ratele creditului, iar ei nu v-au indicat un alt cont si un alt beneficiar, continuati sa platiti ca si pana acum.
Nu va poate deranja nicio firma de recuperatori, fara ca in prealabil sa va anunte ca ea este cesionara drepturilor. Un nou mod de calcul al sumei restante nu au voie sa va impuna, decat daca aveti restanta la plata ratelor. Asa cum aratam mai sus,
"Cesiunea creanţei nu poate aduce atingere drepturilor debitorului şi nici nu poate face obligaţia acestuia mai oneroasa"

Nu se pune problema sa va oblige la achitarea intregii sume.
Va multumesc pentru raspunsuri...Oficial,nu am primit nimic care sa-mi indice alt cont sau beneficiar,cu toate ca banca a cesionat creditul acestei firme de recuperari.Dar,repet,nimeni nu m-a anuntat in mod oficial.Asta,am aflat-o de la banca,cand am dorit sa reiau plata ratelor,dupa o perioada in care am fost in imposibilitate de plata,cu toate ca am cerut bancii un termen"de pasuire"....Ce ma sfatuiti sa fac in continuare?
Sa inteleg ca dupa perioada de imposibilitate, nu ati mai platit nimic bancii? Cand ati vrut sa platiti nu v-au primit banii?Ce v-au mai spus, pe langa faptul ca s-a cesionat creanta?