Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Este suficient sa solicit o singura data judecarea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Este suficient sa solicit o singura data judecarea cauzei in lipsa?

Este suficient sa cer explicit judecarea in lipsa (art. 242 alin 2) C.pr.civ., in cererea principala, la recurs, etc. ori dupa fiecare schimbare a instantei de judecata ?
buna ziua
solicitarea trebuie reiterata in fata fiecarei instante ,
Este suficient sa precizati in cererea de recurs.
Nu trebuie facuta o cerere separata.
Chiar daca se schimba judecatorii din completul de judecata acestia vor vedea ca ati solicitat judecarea in lipsa.
Basil a scris:
Este suficient sa cer explicit judecarea in lipsa (art. 242 alin 2) C.pr.civ., in cererea principala, la recurs, etc. (...) ?

Este suficient exact asa cum ati precizat mai sus, respectiv in fata instantei de fond si apoi in fata instantei de recurs. Sau, prin cererea de chemare in judecata si prin motivele de recurs.