Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie si mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie si mostenire

Doresc si eu un raspuns la urmatoarea problema.

Barbat cu un copil din alta casatorie se recasatoreste si doneaza 1/2 din locuinta dobandita inainte de casatorie actoalei sotii. In urma deceselui, ce parte revine copilului si ce parte revine sotiei.
Poate copilul ataca actul de donatie?
Mentionez ca nu au existat copii in urma casatoriei cu cea de a 2 a sotie.
Cota ce revine sotiei supravietuitoare este de 1/4 dupa cum urmeaza:
Sotia va avea 1/2 din imobil ( donatie ) plus cota de 1/ 4 din cealalta jumatate ce a apartinut defunctului.
Cota ce revine copilului din prima casatorie va fi diferenta de 1/4 din 1/ 2.
Poate , dar fara sanse din punctul meu de vedere pentru ca averea fiind a tatalui, acesta a dispus cum a considerat asupra acesteia.
Cota ce revine copilului este de 3/4 din 1/2.

Deci, daca barbatul ar muri astazi si sotia i-ar supravietui, atunci
- sotia ar avea 5/8 din locuinta (jumatatea ei din locuinta + o patrime din jumatatea de locuinta a defunctului)
- copilul ar avea 3/8 din locuinta (3/4 din jumatatea de locuinta a defunctului).

"Poate copilul ataca actul de donatie?".

DEPINDE.

Pana in clipa mortii barbatului nu se poate raspunde cu certitudine la intrebarea de mai sus. Putem face ...scenarii.
De ce?
1. Pentru ca nu-mi garanteaza nimeni ca va muri barbatul inaintea nevestei. (iar "ordinea inmormantarilor" schimba ecuatiile).
2. Pentru ca nu-mi garanteaza nimeni ca barbatul va muri bogat ori sarac lipit (iar calculul rezervei depinde de acest aspect).
3. Si, in plus, ... mmda ... redactorii noului cod civil pare ca au gandit bine, dar n-au stiut intotdeauna sa se exprime. Iar eu am de gand sa ma folosesc de astfel de scapari cand le va fi unora lumea mai draga. Deci, n-am niciun interes sa-mi scriu ideile prin toate locurile.
romascanu, moderator
As mai adauga un punct 4 . : Daca sotul donator nu revoca donatia, ptr ca donatia intre soti e revocabila pe perioada casatoriei.( si inainte si dupa noul cod civil)
eu vad ca-i incalcata rezerva pt ca 1/2 din 3/4 din 50%lucuinta nu-i egal cu 1/2 rezerva din intreg..
:)
sau gresesc?
@Mili_, iti amintesti problemele de fizica de clasa (cine mai stie care) unde nu trebuia sa tinem cont de forta de frecare?

Ei bine, daca m-as face ca uit ceea ce tocmai am grait mai sus, atunci:

3/4 (cota copilului) din 1/2 (ce mai are barbatul de lasat) = 3/8

rezerva copilului = jumatate din cota. Adica 1/2 din 3/4 = 3/8

3/8 (rezerva) calculata din ...intreg (ce mai are de lasat 1/2 + ce ar fi lasat daca n-ar fi donat 1/2) = 3/8.

Stiu, e cam anapoda exprimat, dar daca vorbesc doar "pe limba noastra" (valoarea masei succesorale in functie de care se determina rezerva se stabileste prin reunirea fictiva a valorii donatiei la activul net al mostenirii)...vorbesc singura :)

Mda, dar ia priveste si art 1090 NCC. :whistle:
"Liberalitatile ...facute sotului supravietuitor...."

Pai si? Am eu faţă de Dumnezeu ca sa stiu cine va muri mai intai!? :acute:
Din pricina asta spun ca, pana in clipa in care da "tanti cu coasa" (in cine s-o nimeri mai intai) nu putem sa facem decat ... scenarii.
romascanu, moderator