Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... nelamurire
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

nelamurire

am urmatorul caz: sotul inainte de casatorie contracteaza in anul 1960 cu credit de la cec o locuinta. dupa casatorie ,adik cam la citeva luni de la cumpararea apartamentului se casatoreste cu concubina cu care convietuia cam de 2 ani. apartamentul fiind cumparat cu plata in rate este doar pe numele sotului,dar ratele aferente achitarii apartamentului sint platite in timpul casatoriei,mai putin avansul pe care l-a achitat din venituri proprii. sotii au un singur copil,azi major si care nu mai locuieste cu parintii de peste 10 ani. am urmatoarele intrebari:
1. ce acte trebuie sa faca sotul ,proprietar al locuintei pt ca sotia lui sa mosteneasca imobilul ?
2. in cazul in care sotul decedeaza cine sint mostenitorii lui si in ce cote mostenesc imobilul?
3. daca sotul proprietar face un testament in favoarea unei alte persoane,care sint cotele ce le revin sotului supravietuitor si copilului?

1. ce acte trebuie sa faca sotul ,proprietar al locuintei pt ca sotia lui sa mosteneasca imobilul ? Bun comun deci il mosteneste
2. in cazul in care sotul decedeaza cine sint mostenitorii lui si in ce cote mostenesc imobilul? Sotia 50%, Copilul 50% in principiu
3. daca sotul proprietar face un testament in favoarea unei alte persoane,care sint cotele ce le revin sotului supravietuitor si copilului? Un testament nu poate incalca rezerva mostenitorilor, deci orice testament contrar unei succesiuni legale poate fi atacat. Nu e vorba de cote

Sotul supravietuitor are un drept legal de mostenire (fara vreun act special al defunctului in acest sens).

Cota succesorala a sotului supravietuitor in concurs cu descendentii (indiferent de numarul lor) este de 1/4 din mostenire.

Liberalitatea facuta de defunct unei a treia persoane (legatar universal) ar incalca rezerva sotului supravietuitor - care este de jumatate din cat ar fi avut dreptul daca defunctul nu ar fi lasat testament (in speta 1/2 din 1/4 adica 1/8). precum si rezerva descendentului care este de 1/2 (jumatate care se calculeaza din ceea ce ramane dupa defalcarea rezervei cuvenite sotului supravietuitor... adica 1/2 din 7/8 = 7/16). Si cel mai probabil ca v-am ametit in calcule cu fractii...