Forum Discuţii diverse Cultură generală Articolul posesiv
Discuție deschisă în Cultură generală

Articolul posesiv

care este articolul posesiv al numelui care provine din limba franceza "EVELINNE"?
Al Evelinnei
Numele in franceza e EVELINNE. Dc. s-ar adauga articolul posesiv "al", numele "EVELINNE" s-ar transforma in "EVELINNEI" , in consecinta i s-ar modifica forma, ar deveni romanesc. E corect?
Alt nume... "SARAH"! E CORECT SA SPUNEM "AL SARAHEI"? SAU LUI SARAH? LUI EVELINNE?
Intr-o anumita masura a devenit romanesc, de vreme ce ati cerut
articolul posesiv al numelui care provine din limba franceza "EVELINNE".

O completare: articolul posesiv trebuie acordat in gen si numar cu numarul si genul obiectului posedat.

De exemplu: Rochia este a Evelinnei, Rochiile sunt ale Evelinnei; Cainele este al Evelinnei, Cainii sunt ai Evelinnei.

In privinta numelui Sarah, nu este corect Sarahei.
Tot asa se procedeaza, se face acordul cu genul si numarul obiectului posedat, dar se pastreaza numele asa cum este:
A lui Sarah, Al lui Sarah, Ale lui Sarah, Ai lui Sarah.