avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1467 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Cultură generală Articolul posesiv
Discuție deschisă în Cultură generală

Articolul posesiv

care este articolul posesiv al numelui care provine din limba franceza "EVELINNE"?
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 12:59, 18 Mai 2012
Al Evelinnei
Numele in franceza e EVELINNE. Dc. s-ar adauga articolul posesiv "al", numele "EVELINNE" s-ar transforma in "EVELINNEI" , in consecinta i s-ar modifica forma, ar deveni romanesc. E corect?
Alt nume... "SARAH"! E CORECT SA SPUNEM "AL SARAHEI"? SAU LUI SARAH? LUI EVELINNE?
Intr-o anumita masura a devenit romanesc, de vreme ce ati cerut
articolul posesiv al numelui care provine din limba franceza "EVELINNE".

O completare: articolul posesiv trebuie acordat in gen si numar cu numarul si genul obiectului posedat.

De exemplu: Rochia este a Evelinnei, Rochiile sunt ale Evelinnei; Cainele este al Evelinnei, Cainii sunt ai Evelinnei.


In privinta numelui Sarah, nu este corect Sarahei.
Tot asa se procedeaza, se face acordul cu genul si numarul obiectului posedat, dar se pastreaza numele asa cum este:
A lui Sarah, Al lui Sarah, Ale lui Sarah, Ai lui Sarah.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

ªtampila traducãtor - text în funcþie de limbi autorizate RebekkaZ RebekkaZ Buna ziua! Am obtinut autorizatia de traducator pentru limba engleza in 2011. Dupa anumite \\"indicatii\\", mi-am deschis PFA, mi-am facut stampile, etc ... (vezi toată discuția)
Cedo - necesitatea completarii formularului emiliana emiliana La CEDO pot trimite o plangere initiala, ca sa ma inscriu in termen? Adica sa nu completez inca formularul tip. Avocatul meu spune ca apoi dupa ce primesc ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume tata dumycris88 dumycris88 buna ziua am scris la subiectele deschise de altii care aveau probleme asemanatoare dar ma gandesc k poate asteapta o solutie dc au deschis acele subiecte nu ... (vezi toată discuția)