avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 930 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Angajare pe intreprindere individuala si pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Angajare pe intreprindere individuala si pfa

Buna ziua!
Sunt noua in acest domeniu, am tot cautat dar am gasit mai multe variante de raspuns.
Pe intreprindere individuala se poate angaja intreprinzatorul? sau daca nu, poate angaja persoane care sa desfasoare activitatea de pe ii? Este vorba de o ii de taxi. Poate angaja alt sofer pe ii care sa exercite aceasta functie?

Pe PFA aceeasi problema.....este PFA cu activitate de constructii.....poate angaja muncitori calificati in acest sens?

Multumesc anticipat pentru raspuns!

O seara si un week-end minunat va doresc!
Cel mai recent răspuns: NICULIN , utilizator 17:15, 28 Septembrie 2012
Puteti citi o parte din raspunsuri la intrebarile dumneavoastra la adresa [ link extern ]
la un pfa cu activitate" fabricarea altor articole de imbracaminte",pot angaja personal pe post de croitor?
multumesc
Pentru NICULIN:
Codul caen al dumneavoastra este 1413 fabricarea altor articole de imbracaminte.
Aceasta clasa include fabricarea altor confectii din materiale tesute, tricotate sau crosetate, materiale netesute etc, pentru barbati, femei si copii: haine, costume, compleuri, jachete, pantaloni, fuste etc.
Aceasta clasa include deasemenea croitoria la comanda si fabricarea unor parti ale produselor enumerate mai sus.
Deci puteti face angajari de croitori.
multumesc, aveam retineri in interpretare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autorizatie croitorie ildikobosca ildikobosca As dori sa fac confectii haine cu drept de vânzare ce autorizatie am nevoie (vezi toată discuția)
Cod caen layelis layelis Doresc sa infiintez un atelier de creatie vestimentara unde se vor confectiona articole de imbracaminte din diferite materiale textile, de exemplu: rochii, ... (vezi toată discuția)
Atelier creatie vestimentara si colaborare cu magazin de haine denisa-m denisa-m Buna seara! Pentru ca sunt pfa la norma de venit ,autorizata pentru cod 1413 as dori sa stiu daca pot colabora cu magazine de haine pentru a imi vinde ... (vezi toată discuția)