Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... fond funciar precizare petit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

fond funciar precizare petit

1) X veteran de razboi face -in august 2008- cerere la subcomisia fond funciar sector 5 ptr. improprietarire.

subcomisia raspunde ca nu are teren

2) X ataca la comisia Municipiului Bucuresti de la prefectura.

Prefectura respinge si ea contestatia.

3) X face plangere la judectoria 3 impotriva subcomisiei + comisiei municipale
si cere teren in Municipiul Bucuresti - inclusiv in sect 3 unde a depus crr de improprietarire.

X a cerut oriunde in municipiul bucurestri ptr. ca - intre timp, in sept 2008 - a fost infiintata comisia locala de la primaria generala si au fost desfiintate subcomisiile de la sectoare.

Judecatoraea il pune pe x sa-si precizeze cererea in sensul daca vrea oriunde in tot bucuresti sau doar in sect 3 ?

CE VA FACE X?

1) daca zice in tot bucurestiul - poate zice partea adversa ca e inadmisibila crr ptr. ca el a depus la subcomisia sector 3 - si deci a cerut implicit doar in sect . 3 ? (NB in cerere nu se spune in ce sector se cere teren, ci doar se cere teren)

2) daca zice doar in sect. 3 i se restrang sansele sa se gaseasca teren !

DECI...

ar putea cere:
a) in principal : oriunde in bucuresti
b in sub : doar in sect 3

?????

Report this post
Cred ca ar trebui sa ceara in principal in sect. 3 si in subsidiar oriunde pe raza municipiului Bucuresti
Practic, contestand raspunsurile primite de la reprezentantii sectorului 3 ar trebui sa se refere numai la acest sector...
Dar, acum existand o comisie unica... De ce nu scrie ca doreste in sectorul 3, dar pt ca a cerut in sect 3, si a primit informari ca nu exista teren disponibil in zona, iar el are dreptul, prin lege, sa fie improprietarit, sa ceara – pe acest motiv –"oriunde in Bucuresti”? Acopera astfel ambele "variante”.

Ati primit raspuns... Se pare ca am scris "in paralel" cu dl Dan Top! :D
trope_doi, utilizator