avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chemare in judecata pentru rectificare titlu de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chemare in judecata pentru rectificare titlu de proprietate

Buna ziua,as dori sa aflu cum se formuleaza o chemare in judecata pentru a-mi rectifica un titlu de proprietate emis de Comisia judeteana ptr. stabilirea dreptului de proprietate asupra terenurilor-Bucuresti,in sensul ca pe verso actului la coloana"sola",se va rectifica si inscrie -45/1,conform planului de parcelare,a procesului verbal de preluare a terenului si schita de amplasare a terenului predat de Primaria comunei Magurele si preluat de Primaria sector 6,in titlu fiind scris gresit sola 45/3.Mentionez ca am primit raspuns de la Prefectura Bucuresti prin hotararea nr.1418 din 12.07.2012 a Comisiei Municipiului Bucuresti pentru stabilirea dreptului de proprietate privata asupra terenului,in sensul ca invalideaza propunerea Subcomisiei locale de fond funciar a sectorului 6 Buc. de rectificare a Titlului de proprietate nr.xxxxxxxx/2008,emis in favoarea domnilor Cornel,Iulian,Georgeta pentru terenul in suprafata de 5000mp. ce a apartinut autorului Gheorghe,ca inadmisibila,intrucat actul in cauza a intrat in cicuitul civil si a produs efecte judiciare,rectificarea pe cale administrativa devenind imposibila. Inpotriva acestei hotarari se poate face plangere la judecatoria in a carei raza teritoriala se afla terenul adica Jud.Cornetu. Ceea ce nu inteleg eu ,este faptul ca trebuie sa chem in judecata cele doua institutii Comisia Municipiului Buc.pentru stabilirea dreptului de proprietate privata asupra terenurilor,si O.C.P.I.-Ilfov la Judecatoria Cornetu? Si de ce acolo? Va multumesc anticipat!
Adresati-va unui avocat , rectificarea titlului nu e o treaba usoara , veti chema in judecata primaria locala, comisia locata , comisia judeteana si prefectura .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comisa locala de fond funciara de pe langa pmb vs subcomisia ? dumitru2000 dumitru2000 Cunoaste cineva cine are calitate procesuala pasiva in ,momentul de fata intr-un proces de fond fucniar ? Comisia locala Bucuresti de pe langa Primaria ... (vezi toată discuția)
Fond funciar precizare petit dumitru2000 dumitru2000 1) X veteran de razboi face -in august 2008- cerere la subcomisia fond funciar sector 5 ptr. improprietarire. subcomisia raspunde ca nu are teren 2) X ... (vezi toată discuția)
Titlu de proprietate gresit ictin ictin Buna ziua, ma confrunt cu o problema destul de neasteptata. Incercand sa fac cadastru pentru 2 parcelele de teren extravilan, in momentul cand am solicitat ... (vezi toată discuția)