avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1487 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Anulare proces verbal de contraventie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Anulare proces verbal de contraventie

Vreau sa contest un pr vb de contraventie pt o fapta imputata in baza legii 330/2003 art.48 lit q-mentionez ca sunt paznic la o firma si in noaptea de 26.04.2012 eram de paza cu un coleg ,avand in vedere ca ploua si batea vantul ne-am bagat in masina ,avand in vedere ca in zona de paza nu exista o cladire /ghereta in care sa ne adapostim in astfel de cazuri si mentionez ca aveam aprobarea sefului sa ne adapostim in masina .In jurul orei 1 dimineata ,a venit un ag constatator ,care pe langa faptul ca nu s-a prezentat ,ne-a cerut actele de identitate la control mie si colegului......noi ,fiind de buna credinta am predat C.I ,ne-a notat datele personale ,si fara sa incheie vreun pr vb sau sa ne aduca la cunostiinta ca ni se imputa vreo fapta ,sau sa semnam ceva ....nimik.In ziua de 11 .05.2012 m-am trezit cu o instiintare prin care mi s-a comunicat pr vb de contraventie prin care mi se imputa fapta prev la art 48 lit q legea 330/2003 ,"sa respecte consemnul general si particular al postului",pr vb care normal nu era semnat de mine ,pt ca nu mi s-a adus la cunostiinta nicio contraventie si mai este specificat ca nu a fost de fata niciun martor pt ca era o ora tarzie ,adica ora 1 dimineata.
Intrebarea mea este........unde ma adresez pt a contesta pr vb ,eu am cunostiinta ca la judecatoria arondata locului savarsirii faptei,desi in pr vb scrie ca la unitatea din care face parte agentul constatator si daca pot solicita nulitatea pr vb pt motivul lipsei semnt unui martor.Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 08:54, 19 Mai 2012
Aveti dreptul sa formulati plangere contraventionala ,in termen de 15 zile de la comunicarea PV la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 333/2003 si legea 61/1991 manolebenieamin manolebenieamin Locuiesc in com. Priponesti, jud. Galati si am primit doua procese-verbale de amenda de cate 500 RON in 04.05.2007 si 09.08.2007 pentru ca nu m-am prezentat la ... (vezi toată discuția)
Tulburarea linistii publice antoaxel antoaxel Azi dimineata pe la ora 3 si ceva apare la usa noastra politia, cineva din bloc s-a saturat de galagie....in fine colegii de camera au dat un mini chef, eu nu ... (vezi toată discuția)
Plangere contraventionala pentru tulburarea linistii publice Adidanciu Adidanciu In fapt: Colegii mei de casa au dat o petrecere, iar eu la un moment dat m-am trezit pentru a le opri muzica deoarece era mult prea tare si nu puteam sa ... (vezi toată discuția)