avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 875 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă Decedat inhumat fara documente legale
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

Decedat inhumat fara documente legale

In urma cu aprocsimativ 12 luni de zile a fost inhumat un decedat pentru care nu s-a emis un certificat medical constatator al decesului. Apartinatorii impreuna cu preotul din localitate si cu stirea primarului au recurs la inhumare. Acum s-au trezit ca nu au nici certificat de deces pe numele persoanei decedate. Oare este legal ce au facut?? Primarul si preotul nu sunt oare vinovati de incalcarea legii?? Cu respect.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 09:01, 19 Mai 2012
Legal ,procedura de inhumare obliga prezentarea certificatului constatator al decesului,
certificatul de imbalsamare .a defunctului
Conditionat de circumstantele in care a intervenit decesul,exista posibilitatea ca documentele sa fie intocmite
Responsabili pentru lipsa documentelor sunt inclusiv apartinatorii decedatului ,nu numai autoritatile mentionate de dvs
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Mai 2012
ynocentta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

10 luni de cosmar barbulescuvioleta barbulescuvioleta Sunt medic de familie si in urma cu 10 luni am fost chemata sa consult un om in virsta de peste 70 de ani care nu era pacientul meu . Am mers la domiciliul ... (vezi toată discuția)
preot -abuz in serviciu roko89 roko89 ce poate primi un preot pentru abuz in serviciu? inhumare unui decedat fara adeverinta de inhumare si certificat de deces. (vezi toată discuția)
Decedat fara documente legale leusan leusan O persoana decedata de cca 38 de ani ,inmormantata cu ajutorul primariei si al vecinilor,far alti mostenitori .In registrul d decese in anul in care a decedat ... (vezi toată discuția)