Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă Decedat inhumat fara documente legale
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

Decedat inhumat fara documente legale

In urma cu aprocsimativ 12 luni de zile a fost inhumat un decedat pentru care nu s-a emis un certificat medical constatator al decesului. Apartinatorii impreuna cu preotul din localitate si cu stirea primarului au recurs la inhumare. Acum s-au trezit ca nu au nici certificat de deces pe numele persoanei decedate. Oare este legal ce au facut?? Primarul si preotul nu sunt oare vinovati de incalcarea legii?? Cu respect.
Legal ,procedura de inhumare obliga prezentarea certificatului constatator al decesului,
certificatul de imbalsamare .a defunctului
Conditionat de circumstantele in care a intervenit decesul,exista posibilitatea ca documentele sa fie intocmite
Responsabili pentru lipsa documentelor sunt inclusiv apartinatorii decedatului ,nu numai autoritatile mentionate de dvs
ynocentta, utilizator