Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

S-acumparat o casa cu teren de la o vaduva care nu a avut copii (facind doar un act sub semnatura privata in care nu este mentionat nici suprafata nici locul unde este situat imobilul nici un numar de buletin sau CNP al vinzatoarei semnind o nepoata de-a batrinei in locul ei). Sotul ei murise cu cca. 10 ani in urma. Imobilile erau primite de sotul ei de la reforma agrara. Dupa 15 ani de la cumparare a decedat si batrina. Singura ruda in viata a sotului vaduvei a dezbatut succesiunea dupa unchiul ei facind si o expertiza extrajudiciara pe semnaturile din contractele de vinzare. (Vaduva a instrainat totul fara stirea nepoatei sotului ei care era in strainatate si fara a dezbate succesiunea dupa sotul ei). Din expertiza extrajudiciara reiese ca vaduva nu a semnat aceste contracte.
Nu se poate face nici dovata platii imobiilor. Ptintro hotarire judecatoreasca cu 3 ani in urma s-a reusit intabularea imobilului. Ce sanse are nepoata de a obtine mostenirea dupa unchi in aceste imprejurari? Este posibil ca cumparatorii sa-si piarda imobilile in acest caz? Va rog mult pentru un raspuns Va multumesc
sunt sanse sa fie anulate acele contracte incheiate de batrana avand in vedere ca la mostenire trebuia sa vina si nepoata mosului