avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Proces cu casa de pensii pentru ca angajatorul nu a ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Proces cu casa de pensii pentru ca angajatorul nu a platit cota CAS corespunzatoare conditiilor deosebite de munca

Sunt in proces cu Casa de Pensii, deoarece din adeverinta eliberata de angajator, beneficiez de grupa a II-a de munca pe perioada 1980-2006, avand avizul ITM, insa Casa de Pensii nu-mi ia in calcul perioada 1.04.2001-31.12.2006, pe motiv ca angajatorul nu a virat cota CAS pentru conditii deosebite doar pentru 9 luni in total. Este vina angajatorului si a casei de pensii, mie ca si asigurat, s-a retinut cota individuala lunar. Cum as putea castiga procesul?
Pot invoca articolul 19, alin. 1 din Cod Procedura Fiscala, prin care se prescrie obligatia fiscala in termen de 5 ani?
Cel mai recent răspuns: clava , utilizator 19:54, 20 Mai 2012
Mai degraba ar fi trebuit să il dati in judecata pe angajator.
Plata contributiei la pensie nu se poate prescrie.
Ganditi-va ca atunci asa ar proceda toti, ar plati numai pe ultimii 5 ani inainte de pensionare si... de unde bani pentru pensie!?
Societatea este in lichidare. Angajatorul a vandut societatea. Arhiva este distrusa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta pensionare cristimarian90 cristimarian90 Buna seara, Am si eu o problema in ceea ce priveste varsta de pensionare a tatului meu. El este nascut in data de 12.05.1958. A lucrat în perioada ... (vezi toată discuția)
Cand pot beneficia de pensie? teofilus teofilus sunt nascut in anul1955 luna martie.In perioada1.08.1973-1.04.2001am lucrat in conditii deosebite cu mentiunea ca in perioada octombrie 1978 -martie 1980 am ... (vezi toată discuția)
Nerecunoastere grupa a doua de munca adrieta adrieta Numele meu este Alexe Gheorghe In perioada 01.10.1980-31.03.2001 am lucrat in grupa a doua de munca, ca electrician intretinere si reparatii la Peco Arges ... (vezi toată discuția)