Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

pfa

buna ziua...sunt pfa...am un contract de prestari servicii cu o firma.....am o pb....am emis o factura pe 30.12.2011....valoarea aferenta acestei facturi a intrat in contul meu pe 10.01.2012....ca venit aceasta factura intra pe anul 2011 sau 2012 ?....multumesc
daca sunteti pfa dvs tineti evidenta incasarilor si a platilor, in calculul venitului nu intra o factura daca aceasta nu a fost achitata.
astfel, daca pentru factura din 2011 banii au fost achitati in 2012 atunci acesti bani vor fi luati in considerare pt anul fiscal 2012