Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... martor, test poligraf?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

martor, test poligraf?

va rog sa-mi spuneti daca un martor al acuzarii poate fi obligat sa faca testul poligraf la solicitarea reprezentantului inculpatului?
Testul poligraf se face de regula inculpatilor. Martorul depune marturie sub prestare de juramant, iar daca nu spune adevarul savarseste infractiunea de marturie mincinoasa.
Nimeni nu este obligat la testul poligraf.
multumesc!
Martorul poate fi supus audierii prin intermediul poligrafului , numai daca acesta este de acord.
Aceasta este o proba , numai daca ea poate fi coroborata cu alte probatorii administrate in cauza.
Intr-adevar , aceasta modalitate de audiere este folosita mai mult la ascultarea inculpatilor decat la cea a martorilor.
In conditiile aratate si un martor poate fi audiat prin intermediul poligrafului.