Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Testare poligraf
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Testare poligraf

O persoană audiata ca si martor poate fi testată poligraf, sau numai un suspect poate fi testat , ambii cu acordul lor
Suspectul poate să fie testat, dar doar dacă este de acord. Dacă nu este de acord, nu poate să fie efectuată această procedură, deoarece nu este considerată o probă, ci este evaluată în coroborare cu celelalte probe administrate.
Dacă se demarează o urmărire penală pentru mărturie mincinoasă împotriva martorului, acesta poate să fie supus testului, dar doar dacă acesta este de acord.
Corect, a obliga pe cineva sa se supuna testarii cu poligraful este infractiune. Oricine nu-si da personal acordul total voluntar pentru a fi testat nu poate fi testat.