Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contractul colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contractul colectiv de munca

un angajat la cfr mecanic de locomotiva este platit cf ccm pe ram SNTFC SI A CIM .
IN 2012 da in judecata CFR CA TREBUIA PLATIT dupa ccm la nivelul de ramura transporturi 2008-2010
In acest sens, parerea mea este ca sunt aplicabile prevederile ccm la nivel de SNTFC ...
asa cred si eu,mai ales ca a fost de acord cu cim
CCM la nivel de ramura transporturi nu mai este valabil ...
este vorba de anii 2008-2009, cand in anexa 5 scrie ca se aplica si sntfc,sindicatul mecanicilor de locomotiva fiind semnatar,dar acest sindicat este semnatar si al ccm al sntfc 2008-2009
Daca exista un ccm aparte pentru SNTFC , atunci acesta este aplicabil ... in 2012 nu poate obtine decat anumite drepturi din 2009 .