avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contractul colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contractul colectiv de munca

un angajat la cfr mecanic de locomotiva este platit cf ccm pe ram SNTFC SI A CIM .
IN 2012 da in judecata CFR CA TREBUIA PLATIT dupa ccm la nivelul de ramura transporturi 2008-2010
Cel mai recent răspuns: Mainerici Ctin , Contabil 11:08, 26 Mai 2012
In acest sens, parerea mea este ca sunt aplicabile prevederile ccm la nivel de SNTFC ...
asa cred si eu,mai ales ca a fost de acord cu cim
CCM la nivel de ramura transporturi nu mai este valabil ...
este vorba de anii 2008-2009, cand in anexa 5 scrie ca se aplica si sntfc,sindicatul mecanicilor de locomotiva fiind semnatar,dar acest sindicat este semnatar si al ccm al sntfc 2008-2009
Daca exista un ccm aparte pentru SNTFC , atunci acesta este aplicabil ... in 2012 nu poate obtine decat anumite drepturi din 2009 .

Alte discuții în legătură

Contract de munca Mainerici  Ctin Mainerici Ctin la nivel de unitate in 2007 se inchei ccm SNFTC,,CFR PTR ANII 2007-2008,IN 2008 se incheie ccm lape ramura transporturi,la nivel de unitate nu se modif ccm cu ... (vezi toată discuția)
Salarii compensatorii transporturi carmenctin carmenctin Compania pentru care lucrez de 1 an si 3 luni a decis sa recurga la restructurare si la desfiintarea postului pe care il ocupam. 1. Pot beneficia in acest caz ... (vezi toată discuția)
Salariul taximetristilor? bobo24 bobo24 ce salariu trebuie sa aiba un taximetrist? (vezi toată discuția)