Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Ce fac cu mostrele produselor dupa achizitie??
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Ce fac cu mostrele produselor dupa achizitie??

Va rog sa imi spuneti ce fac cu mostrele ramase dupa licitatie? le inapoez ofertantilor sau le pastrez? Mentionez ceva despre ele in contract?
Va recomand sa le returnati ofertantilor necastigatori, pentru a nu fi reclamati ca obtineti produse gratuit. Ofertantul castigator va aduce produsele la contract, mai putin mostrele, pe care le aveti deja.
Multumesc pentru raspuns....ma intreb insa mostrele intra in numarul de produse din contract ....sunt valori destul de...in jur la 500 ron ...
Mentionez ca in documentatia de atribuie nu am specificat ca returnez mostrele ...nimic...
vlad nicolae, moderator
Nu este nevoie sa aveti specificat in documentatie.
Este un principiu comercial si juridic, conform caruia nu aveti voie sa solicitati un bun indiferent de motiv, in scopul de a il obtine si utiliza gratuit, fara acordul expres al proprietarului. Nu trebuie sa le returnati dvs. in mod expres. Puteti trimite adrese prin care ii chemati sa le ridice.