Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... model memoriu pentru judecata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

model memoriu pentru judecata

Buna ziua. Va rog daca a-ti putea sa ma ajutati cu un model de memoriu. Am un proces in desfasurare si as dori sa prezint instantei o hartie cu rugamintea de a modifica sentinta primita si sa alatur alte sentinte din alte dosare. Va multumesc.
In cazul unui proces pe rol ,instanta poate fi informata referitor la cerererile dvs prin precizari scrise sau intampinare
Daca apreciati ca hotararea comunicata contine erori materaile,aveti dreptul sa solicitati instantei care a pronuntata respectiva hoitarare sa dispuna indreptarea erorilor materiale
Depunerea de documente suplimentare,le puteti depune direct instantei de judecata la termenul de judecata-daca instanta apreciaza ca sunt utile si necesare in solutionare
da, la termenul de judecata as dori sa depun niste solutii finale din alte dosare care sa ma ajute pe mine la solutionare in favoarea mea si as dori un model de precizare sau o ceva cu care sa merg in fata instantei pentru a putea depune respectivele solutii. va multumesc
Nu esxista model tip
Modelul pe care il postez urmeaza sa il personalizati cu datele concrete ale spetei dvs

Instanta/Nr dosar/termen de judecata
DOMNULE PREȘEDINTE,
Subsemnatul(a),.........................., cu domiciliul in..................................................................................., parte in dosarul ce formeaza numarul ............, formulez
CONCLUZII SCRISE
prin care va solicit admiterea/respingerea actiunii si
-
(va trebui sa precizati ce anume solicitati prin admiterea sau respingerea actiunii )
pentru urmatoarele

MOTIVE
(va trebui sa motivati fiecare capat de cerere bazandu-va atat pe situatia de fapt, pe normele incidente in cauza cat si pe probele existente la dosar sau administrate in cursul procesului. In situatia in care solicitati respingerea actiunii, va trebui de asemenea sa motivati respingerea pentru fiecare capat de cerere solicitat de catre reclamant, avand in vedere situatia de fapt, normele incidente in speta si probele din dosar.)
In sustinerea cererii va rog sa admiteti proba cu urmatoarele documente
-

Numele si semnatura Dvs.

DOMNULUI PRESEDINTE AL .......................(instanța la care vă judecați)

va multumesc
Mentionati despre ce actiune este vorba si care este stadiul procesului.
Aratati obiectul procesului.
Fata de putinatatea informatiilor oferite de dvs , nu vi se poate indica un mod de abordare al situatiei.
Este imposibil ca o persoana sa se pronunte asupra problemelor invocate de dvs , fara ca aceasta , cel putin , sa nu se hazardeze cu indicatiile.