avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1034 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Valabilitate acte olografe
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Valabilitate acte olografe

Tatal meu, decedat in aprilie, a dat cu imprumut unei persoane din afara familiei, o suma importanta de bani pe termen de 1 an. Au incheiat un act de mana, pe care l-au semnat amandoi, precum si un martor. In act se specifica faptul ca, in cazul decesului tatalui meu, banii vor fi inapoiati mie, unicul sau mostenitor.
Acum, implinindu-se termenul de 1 an, cetateanul respectiv refuza sa-mi inapoieze banii.
Va rog sa aveti amabilitatea de a-mi spune daca actul acesta poate fi considerat valabil ca proba in instanta.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Dricaru , utilizator 17:52, 26 Decembrie 2004
sigur veti putea recupera banii imprumutati de tatal dv. daca asa cum spuneti aveti chitanta de mana si un martor; daca nu vi-i restituie de buna voie, puteti sa cereti instantei sa-l oblige.
cautati un avocat "bataios" - va veti putea recupera inclusiv cheltuielile ocazionate de acest proces.

succes
l.n.

>Tatal meu, decedat in aprilie, a dat cu imprumut unei persoane din afara familiei, o suma importanta de bani pe termen de 1 an. Au incheiat un act de mana, pe care l-au semnat amandoi, precum si un martor. In act se specifica faptul ca, in cazul decesului tatalui meu, banii vor fi inapoiati mie, unicul sau mostenitor.
>Acum, implinindu-se termenul de 1 an, cetateanul respectiv refuza sa-mi inapoieze banii.
>Va rog sa aveti amabilitatea de a-mi spune daca actul acesta poate fi considerat valabil ca proba in instanta.
>Multumesc
cititi va rog dispozitiile Art. 1191 si urmatoarele din Codul Civil.

>Tatal meu, decedat in aprilie, a dat cu imprumut unei persoane din afara familiei, o suma importanta de bani pe termen de 1 an. Au incheiat un act de mana, pe care l-au semnat amandoi, precum si un martor. In act se specifica faptul ca, in cazul decesului tatalui meu, banii vor fi inapoiati mie, unicul sau mostenitor.
>Acum, implinindu-se termenul de 1 an, cetateanul respectiv refuza sa-mi inapoieze banii.
>Va rog sa aveti amabilitatea de a-mi spune daca actul acesta poate fi considerat valabil ca proba in instanta.
>Multumesc
frumoasa speta,
dar vedeti putin incadrarea - art.1176-1186 Cod civil, cu accentul pus pe 1180 si 1181, coroborat cu admiterea probei cu martori peste suma de 250lei (sau art.1193-1195 Cod civil).
...consultati un avocat.
intai insa dezbaterea succesorala, certificatul de mostenitor, apoi inscrisul sub semnatura privata 'pentru o suma importanta' (dovada nu ca inscris, ci ca inceput de inscris-?!)
...veti putea proba cu martori insa orice imprejurare de fapt legata de semnarea / darea / facerea inscrisului cu suma...
fortuna vis,
maximilian
Rapid o somatie de plata!!!!
Este o procedura simpla si cu sanse mari de cistig....
342.000 lei taxa timbru si 3000 lei t judiciar
Succes!!


>Tatal meu, decedat in aprilie, a dat cu imprumut unei persoane din afara familiei, o suma importanta de bani pe termen de 1 an. Au incheiat un act de mana, pe care l-au semnat amandoi, precum si un martor. In act se specifica faptul ca, in cazul decesului tatalui meu, banii vor fi inapoiati mie, unicul sau mostenitor.
>Acum, implinindu-se termenul de 1 an, cetateanul respectiv refuza sa-mi inapoieze banii.
>Va rog sa aveti amabilitatea de a-mi spune daca actul acesta poate fi considerat valabil ca proba in instanta.
>Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarare care sa tina loc de act autentic sile2011 sile2011 buna ziua am si eu o problema mai delicata ca sa zic asa. bunicul meu a mostenit de la sora sa un teren cu suprafata de 2 ha. sora lui a decedat acum 23 ... (vezi toată discuția)
Act de imprumut - antecontract de vanzare cumparare. romex romex Va rog sa ma ajutati intr-o speta : - Poate fi combatut un act sub semnatura privata in care , o sora a intocmit un act de imprumut cu o alta sora ... (vezi toată discuția)
Anulare act de vanzare cumparare mircea43 mircea43 La sfarsitul anului2009 ( 01.11.2009 mai exact) mama mea a intocmit un contract de imprumut cu o persoana fizica pt. suma de 20.000. ron. In cadrul acelui ... (vezi toată discuția)