Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 221/2009
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 221/2009

Bunicul meu fost preot decedat in 1979 afost condamnat in 1959 la 8 ani de inchisoare, fost detinut politic.(art. 209 cp)
Prin Sentinta Penala din oct 1959 pronuntata de Tribunalul Militar i s-au confiscat toate bunurile care le detinea la data arestarii. Sunt in posesia unui proces verbal de confiscare a averii cu inventarul acestora si valoarea in lei la acea data intocmit de comisia care s-a ocupat de sechestru.
Intrebarea mea este: pe despagubiri materiale pot deschide actiune, si ce sanse am tinand seama ca pentru constructii casa, anexe, toate au intrat in patrimoniul sfatului popular al localitatii respective , ele nu au fost restituite in natura si nici in echivalent in bani.Casa a servit drept sediu CAP iar ulterior a fost demolata.

Va multumesc,
Stimat forumist,

Pe despăgubiri materiale, Legea 221 mai poate produce efecte, nefiind afectată de Deciziile de neconstituționalitate pronunțate.

Se pot dovedi pretențiile cu procesul-verbal de confiscare, coroborat cu dovada ieșirii efective din posesie - dovedirea realizării confiscării, în fapt.

Grăbiți-vă, termenul de introducere al acțiunii întemeiate pe Legea 221 expiră în curând.

Cu stimă.
Multumesc pentru informatii
Rugamintea mea este daca ma poate ajuta cineva cu un model de actiune pe despagubiri materiale pe legea 221/2009,

Multumesc,
danielaboandea@yahoo.com