avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 221/2009
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 221/2009

Am solicitat despagubiri pentru imobile confiscate abuziv in 1945,nerevendicate cu alte legi 10/2000;247/2005 etc.
cladirile au fost demolate.
Utilajele agricole si animalele confiscate odata cu toata ferma pot fi revendicate?
Se pot considera imobile in aceasta imprejurare ?
Ce spune jurisprudenta?
Cel mai recent răspuns: wulfhager , utilizator 09:25, 14 Martie 2015
Faceți o completare la cererea de despăgubiri la valoarea actuală pentru bunurile mobile confiscate, bunuri pe care să le indice martorii și care vor fi evaluate potrivit raportului de expertiză. chiar și mobilier, cazane țuică, utilaje
Nu se poate acorda despăgubire pentru pomi, livadă fiind casată la ora actuală, pomii nu ar mai avea valoare iar livada după atâția ani s-ar fi casat.
Totul trebuie dovedit cu martori. Doar daune morale nu se acordă-dispozițiile art.5 a L.221/2009 și-au încetat aplicabilitatea .
Succes !!!!!!!!!
Stimat forumist,

Ca despăgubiri materiale pot fi acordate exclusiv bunurile care fac obiectul actelor de reparație speciale. Evident, nu contează că bunurile nu au fost ravendicate anterior, cât timp vă încadrați în termenul de 3 ani prevăzut de Legea 221.

În acest sens, vă invit să observați constatările Înaltei Curți de Casație și Justiție reieșite din
Decizia nr. 6 din 15 aprilie 2013, recurs in interesul legii:

,,Admite recursul in interesul legii formulat de procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie si, in consecinta:

In interpretarea si aplicarea dispozitiilor art. 5 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 221/2009, cu modificarile si completarile ulterioare, stabileste ca pot fi acordate despagubiri materiale numai pentru aceleasi categorii de bunuri care fac obiectul actelor normative speciale de reparatie, respectiv Legea nr. 10/2001, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, si Legea nr. 247/2005, cu modificarile si completarile ulterioare, sub imperiul carora partea interesata sa nu fi obtinut deja o reparatie. ,,

Pentru a vă face o idee mai precisă, vă invit să citiți RIL-ul în integralitatea sa, disponibil aici:
[ link extern ]

Cu stimă.
Multumesc.
Cunosteam enuntul de aceea intrebarea mea.
Sunt in posesia PV de expropriere in care este trecut aproape totul.
Utilajele agricole devin imobile,se pot despagubi?

Detin PV de expropriere in care este trecut totul.
Totul a fost evalut de experti.
Nu se pune problema dovezilor si a valorii.
Au fost acceptate de Tribunal.
Se pare ca nu voi primi despagubirea utilajelot?
Ce stiti?
Editat de moderator simonette12- pct.1.3 din Regulament
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Martie 2015
MARTA SIMONA PETRE, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreturi mostenitori deportati in baragan karytat karytat As dori sa stiu daca eu si sora mea beneficiem de vre-un drept in calitate de mostenitori ai unui deportat in Baragan. Precizez ca tatal meu a fost deportat in ... (vezi toată discuția)
Drepturile fostilor detinuti politici din perioada comnista dorinahojbota dorinahojbota La ora actuala sunt cetatean german am plecat din romania inca inainte de revolutie(am fugit). In perioada comunista am fost detinut politic 8 ani de zile si ... (vezi toată discuția)
Deportatii in fostul urss Basiltm Basiltm hi! cine ma poate ajuta? este vorba de fostii bunici, care au fost deportati in urss. unde se poate face vreun demers, pentru despagubiri? adresa, telefon, ... (vezi toată discuția)