Forum Discuţii juridice Executare silită Se mai poate pune in executare aceasta decizie?
Discuție deschisă în Executare silită

Se mai poate pune in executare aceasta decizie?

mai este valabila aceasta sentinta?se mai poate pune in aplicare?va rog un raspuns clar:

Solutie: În baza art. 385 ind. 15 pct. 2 lit. d C.p.p., admite recursul declarat de partea vătămată recurentă Pmpotriva sentinţei penale nr. 78/23.11.2006 pronunţată de Judecătoria Lugoj în dosar nr. 16../252/2006. Casează sentinţa penală recurată şi, rejudecând cauza: în baza art. 14, 346 C.p.p. rap. la art. 998 C. civil, art. 1003 C. civil şi art. 1000 C. civil, obligă în solidar pe inculpatul Gr Rafael Cristian şi pe inculpatul W.în solidar cu partea responsabilă civilmente W. să plătească părţii civile suma de 50 000 000 lei (5000 lei RON) cu titlu de daune morale şi respinge pretenţiile în sumă de 50 000 000 lei - daune morale. Menţine în rest dispoziţiile sentinţei recurată ce nu contrvin prezentei hotărâri. În baza art. 192 alin. 3 C.p.p., cheltuielile judiciare în recurs rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată în şedinţa publică azi, 28.02.2007.
Pagina 1

Ultima actualizare: 20.11.2010

În cazul în care au trecut 3 ani sau mai mult de la data pronunţării prezentei hotărâri şi creditorul nu a solicitat executarea silită, ori nu aţi făcut vreo plată parţială ori alt angajament de plată, se poate invoca cu succes prescripţia executării silite, în cazul în care este iniţiată o astfel de executare.
aceasta invocare a prescriptiei executarii silite nse poate face acuma?au trecut 5 ani..main pot sa ii execut silit?
Trebuie văzut la ce dată s-a adresat executorului judecătoresc.
Francisc Gerber, Avocat
si cum pot sa vad la ce data sa adresat executorul judecatoresc?>
Păi aţi primit vreo somaţie de la vreun executor judecătoresc?