Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se calculeaza indemnizatiile pentru incapacitate ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se calculeaza indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca?

#-oCum se calculeaza un concediu medical, daca am mai beneficai de concedii medicale in trecut. Societatea la care lucrez, nu mi-a luat in calcul toata perioada de stagiu, in sensul ca la calculul conc.medical din ceasta luna (aprile) nu a luat in calcul decat perioadele lucrate ne tinand cont si de perioadele cand am fost in concediu si desi am citit ordonanta 158 nu am inteles mare lucru. In calcul se tine cont sau nu de perioadele in care am fost in concediu medical: decembrie -5zile, ianuarie 15 zile si februarie 10)
Va multumesc
Art.12Norme 60/32./2006:
(4) Se asimilează stagiului de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate şi perioadele în care asiguratul:
a) a beneficiat de concediile şi de indemnizaţiile reglementate de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005

Concediul medical este deci stagiu asimilat.

ART. 68
Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează, conform legii, contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii

ART. 69
(1) În situaţia în care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor art. 68, se constituie baza de calcul a indemnizaţiilor se utilizează perioadele asimilate stagiului de cotizare prevăzute la art. 12 alin. (2) şi (4), veniturile care se iau în considerare sunt:
b) indemnizaţiile de asigurări sociale de care au beneficiat asiguraţii, potrivit Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare

Concluzie ,daca in cele 6 luni aveti perioade de cm acestea sunt stagii asimilate,iar in calculul bazei vor intra si veniturile din indemnizatia de cm primita.