Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... referitor demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

referitor demisie

buna ziua,
va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez .doresc sa demisionez de la actualul loc de munca dar am cumparat deja bilete pentru a pleca in concediul de odihna in perioada 11.06.2012 - 18.06.2012. Am gasit un alt loc de munca si administratorul de acolo ma asteapata sa incep lucrul cu data de 25.06.2012. Cu ce data imi pot depune demisia ?????
In cazul demisiei aveti obligatia sa efectuati perioada de preaviz inscrisa in CIM. In perioada preavizul puteti avea concediu de odihna.
Daca nu va incadrati ca timp, ajungeti la o intelegere cu angajatorul sa incetati contractul cu acordul partilor.
Care este termenul de preaviz prevazut in c.i.m. in cazul in care va dati demisia?
- solicitati incetarea contractului prin acordul partilor;
- referitor la data - 25.05.2012, dar perioada 11.06-18.06.2012 trebuie sa prestati activitatea
la actualul loc de munca
Unde scrie ca este prevazuta sa presteze activitatea in perioada respectiva si de unde ati dedus ca data depunerii cererii de demisie este 25.05.2012?
imi depun demisia cu data de 24 05 2012,perioada de preaviz este de 20 zile care se inchee pe 20 iunie .Pe 11 iunie eu am biletele de concediu.Incepind cu 11 iunie eu trebui sa fiu prezenta la serviciu sau pot sa fac cerere de concediu sizilelele de concediu pot fi luate in calcul ca perioada de preaviz?