Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... acreditare laborator vamal central
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

acreditare laborator vamal central

Am un litigiu in instanta in care am contestat certificatul de analiza la benzina ,eliberat de LABORATORUL VAMAL CENTRAL ,care nu este areditat de RENAR pentru efectuarea analizei la sulf.In motivare -LABORATORUL VAMAL CENTRAL a pecizat ca nu are nevoie de acreditare de la RENAR deoarece este institutie subordonata direct GUVERNULUI ROMANIEI.Fac precizarea ca LVC -are acreditare pentru anumite analize la carburanti dar nu si pt sulf si plumb.
Va rog din suflet daca puteti sa ma ajutati cu sfaturi unde trebuie sa ma adresez pentru a afla ce lege precizeaza ca LVC nu are nevoie de acreditare pentru a efectua analize la concentratia de sulf din benzina.
Va multumesc din suflet.
cu stima stefania
Vedeti Ordinul nr. 9250 din 18 decembrie 2006 pentru aprobarea Normelor privind funcţionarea Laboratorului vamal central şi modalitatea de efectuare a analizelor, publicat in Monitorul Oficial nr.1035/28 decembrie 2006
[ link extern ]

In M. Of. nr. 225 din 4 aprilie 2012 a fost publicat Ordinul vicepresedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala nr. 615/2012 privind modificarea anexei la Ordinul vicepresedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala nr. 9.250/2006 pentru aprobarea Normelor privind functionarea Laboratorului vamal central si modalitatea de efectuare a analizelor.
[ link extern ] /
Cornel Vasile, Consilier juridic