Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Informaþii ref. la condiþiile de import din Ucraina
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Informaþii ref. la condiþiile de import din Ucraina

Care sunt condiţiile (taxele vamale, limitarile, interdicţiile) ref. la importul de produse alimentare şi industriale din Ucraina pentru o SRL din Romania ?
Ilieş Mihail a scris:
Care sunt condiţiile (taxele vamale, limitarile, interdicţiile) ref. la importul de produse alimentare şi industriale din Ucraina pentru o SRL din Romania ?

Buna ziua,
Studiati: CODUL VAMAL AL ROMANIEI:
- O.U.G. nr. 33/2009. A se vedea şi articolul 288.
- Ordin nr. 847/2009 pentru modificarea Normelor privind procedurile simplificate de vamuire, aprobate prin Ordinul vicepresedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala nr. 5465/2007
- HG nr. 110/2009 privind organizarea si functionarea Autoritatii Nationale a Vamilor. Hotarare privind Autoritatea Nationala a Vamilor
- Hotărârea Guvernului nr. 707/2006
Codul Vamal al Romaniei, legea nr. 86/2006
- Regulamentul de aplicare a Codului vamal al României aşa cum a fost modificat şi completat prin H.G. nr. 797/2007 şi prin H.G. nr. 946/2007
- Norma tehnica privind aplicarea uniforma a reglementarilor vamale in zonele libere si antrepozitele libere, 2007
- Ordin pentru modificarea si completarea Normelor de autorizare a regimurilor vamale economice, aprobate prin Ordinul vicepresedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala nr. 7.789/2007, ordin nr. 349/2008
- Norma de autorizare a regimurilor vamale economice, ordinul nr. 7789/2007

Pentru textul Codului Vamal, vedeti:

[ link extern ]

Cu stima,

Va rog sa imi spuneti si mie daca ati aflat exact care sunt taxele vamale si limitarile pentru import de produse industriale din Ucraina pentru o societate din Romania.