Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Autorizatie interceptare si inregistrare a ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Autorizatie interceptare si inregistrare a convorbirilor sau comunicarilor prin telefon

Buna ziua,

Este legala emiterea unui mandat de ascultare a telefoanelor pt infractiunea de evaziune fiscala(simpla)? Daca da, as dori temeiul legal.
si sotul meu a avut aceeasi problema si DA este legala.scrie si in rechizitoriu la mijloace de proba <procese verbale redare convorbiri telefonice>si <referate solicitare interceptari>
Convorbirile telefonice oricum sunt inregistrate automat (toate!) si raman in baza de date a operatorilor.timp de 6 luni.
anabraila a scris:

si sotul meu a avut aceeasi problema si DA este legala.scrie si in rechizitoriu la mijloace de proba <procese verbale redare convorbiri telefonice>si <referate solicitare interceptari>

Stiu ca se da mandat de ascultare de la judecator....dar este el legal? are o baza in legislatie?
Atunci cand exista un motiv intemeiat da,are tot suportul legal. Nu stiu textul de lege insa stiu sigur ca exista reglemantari in acest sens.
Raoul_mw a scris:

Convorbirile telefonice oricum sunt inregistrate automat (toate!) si raman in baza de date a operatorilor.timp de 6 luni.

Continutul audio al convorbirilor telefonice, ca si continutul text al SMS-urilor, nu sunt inregistrate. Nu asta prevede legea, ai inteles eronat.
Sunt inregistrate detaliile convorbirilor, si nu convorbirile in sine: numar corespondent, directie apel, durata, data, ora, localizare. Idem pentru SMS-uri.
E o paranoia usor de intretinut in conditiile din Romania :)

[Editat de admin - Va rog nu inserati reclama in mesaje. Daca doriti reclama pe site va rog sa ne contactati sau sa scrieti aici: www.avocatnet.ro/content/rec... ]
Admin, administrator