avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 489 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Autorizatie interceptare si inregistrare a ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Autorizatie interceptare si inregistrare a convorbirilor sau comunicarilor prin telefon

Buna ziua,

Este legala emiterea unui mandat de ascultare a telefoanelor pt infractiunea de evaziune fiscala(simpla)? Daca da, as dori temeiul legal.
si sotul meu a avut aceeasi problema si DA este legala.scrie si in rechizitoriu la mijloace de proba <procese verbale redare convorbiri telefonice>si <referate solicitare interceptari>
Convorbirile telefonice oricum sunt inregistrate automat (toate!) si raman in baza de date a operatorilor.timp de 6 luni.
anabraila a scris:

si sotul meu a avut aceeasi problema si DA este legala.scrie si in rechizitoriu la mijloace de proba <procese verbale redare convorbiri telefonice>si <referate solicitare interceptari>


Stiu ca se da mandat de ascultare de la judecator....dar este el legal? are o baza in legislatie?
Atunci cand exista un motiv intemeiat da,are tot suportul legal. Nu stiu textul de lege insa stiu sigur ca exista reglemantari in acest sens.
Raoul_mw a scris:

Convorbirile telefonice oricum sunt inregistrate automat (toate!) si raman in baza de date a operatorilor.timp de 6 luni.


Continutul audio al convorbirilor telefonice, ca si continutul text al SMS-urilor, nu sunt inregistrate. Nu asta prevede legea, ai inteles eronat.
Sunt inregistrate detaliile convorbirilor, si nu convorbirile in sine: numar corespondent, directie apel, durata, data, ora, localizare. Idem pentru SMS-uri.
E o paranoia usor de intretinut in conditiile din Romania :)

[Editat de admin - Va rog nu inserati reclama in mesaje. Daca doriti reclama pe site va rog sa ne contactati sau sa scrieti aici: www.avocatnet.ro/content/rec... ]
Ultima modificare: Vineri, 11 Octombrie 2013
Admin, administrator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Telefoane ascultate ?! sau nu ... badguy_goodguy badguy_goodguy Vreau sa aduc in discutie , o veche tema... telefoanele in Romania sunt sau nu inregistrate in masa? Sunt unele \"guri rele\" care afirma chiar ca atunci ... (vezi toată discuția)
Ascultarea telefoanelor de serviciu cristinabucuresti cristinabucuresti Nu stiu daca am postat unde trebuie. Ma intereseaza daca patronul unei firme are dreptul de a asculta si a localiza telefoanele mobile ale angajatilor ( ... (vezi toată discuția)
Stat politienesc? menumoruth menumoruth Ce vad aici efectiv nu imi vine sa cred . Au ajuns sa asculte telefoanele pentru a proba si furturile. :O Maine poimaine am sa vad si un ultraj probat prin ... (vezi toată discuția)