Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... legea penalitatilor la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

legea penalitatilor la intretinere

in urma unor probleme am acumulat datorii la intretinere de 1800 de lei in 2009, in 2010 am achitat 1100 de lei iar apoi cate 300 de lei in fiecare luna in acestia intrand cheltuielile curente si o parte din restanta. Eu locuiewsc singura si am un venit de 548 de lei inca din 2009. administratoarea mia bagat lunar penalizari de cate 3-4 milioane pe luna cu toate ca eu de 1 an jumate platesc lunar 500 de lei iar plus de asta. administratorul imi cunoaste situatia financiara deoarece am beneficiat de ajutorul pentru incalzire/ Cu toate ca eu am platit lunar aproximativ 500 de lei tot mia bagat penalitai incat am ajuns la 2800 de lei. In luna aprilie am achitat 1600 de lei din aceasta suma aceasta acoperind datoriile pana in luna decmbrie 2012, ramanad cu restul de restanta pe 4 luni. iar acuma la nici 3 saptamani dupa ce am achitat 1600 de lei din 2800 mia spus ca am restante de 2100 lei. administratorul mia spus ca de fapt ca 80% din cei 2800 de lei sunt penalizari aplicate din 2010. am aflat despre legea 175/2010 abia acum, deoarece administratorul nu mia spus de existenta ei, si doresc sa stiu daca pot beneficia de aceasta lege si ce trebuie sa fac mai departe.
Legea 175/2010 a avut o perioada limitata de valabilitate de un an, pana in iulie 2011. Nu se aplica retroactivitatea.
Legea nr 175/2010 a avut perioada stricta de valabilitate,actualmente nu mai este in vigoare
Nu ati precizat concret la ce valoare de restante administratora a aplicat penalitati de 3-4 milioane le luna
Pentru a clarifica situatia debitului dvs aveti dreptul sa solicitati administartorei sa va puna la dispozitie fisa dvs din care sa reiasa succesiv si cronologic restanta si penalitatile succesiv aplicate
multumesc frumos pentru raspunsul pe care mi l-ati dat,acum mi-am adus aminte sa scriu cum am rezolvat problema, am facut o sesizare la primarie si in scrut timp am primit raspuns, cum ca administratorul a calculat penalizari abuzive, si plus de asta de cate ori plateam nu scadea din contumul datoriei ci din penalizari si prea putin din restanta, in felul acesta eu practic aveam alte penalizari luna de luna. Asadar in urma sesizarii restanta a fost redusa cu o suma considerabila si am reusit sa sting aceasta restanta.