avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Cumpararea unui apartament donat
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Cumpararea unui apartament donat

Buna ziua,

As vrea sa cumpar un apartament pe care proprietarul actual la obtinut de la parintii lui prin donatie. Ma expun la vreun risc?

Iata datele:
- donat in urma cu doi ani;
- copil unic ( in varsta de 24 de ani);
- parintii par sa colaboreze;

Ar avea sens ca parintii care au donat sa mai dea o declaratie care sa intareasca donatia?

Nu lucrez cu o banca, dar ma intreb de ce sunt bancile de obicei reticiente cand e vorba de donatii...

Multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 23 Mai 2012
mb3_48900, utilizator
Cel mai recent răspuns: mb3_48900 , utilizator 22:38, 23 Mai 2012
Nu ati precizat daca actul de donatie este incheiat cu anume clauza in sarcina donatarului
Daca donatia este incheiata cu anumite clauze in sarcina donatarului,donatorul ,in caz de nerespectarea clauzelor contractual prevazute poate solicita pe calea instantei revocarea contractului de donatie
Nu am vazut inca actul de donatie, dar am inteles ca nu exista nicio clauza.

Ce se intampla daca se cere revocarea donatiei dupa ce eu am cumparat deja apartamentul?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare imobil mostenit de la cineva care l-a primit ca si donatie mariusjuncan mariusjuncan Am o intrebare. Vreau sa cumpar prin credit imobiliar (inca nu a trecut de aprobarea juridica a bancii, dar sa presupunem ca trece) un apartament care este ... (vezi toată discuția)
Anulare act de donatie gabitzu_l gabitzu_l Sotul meu a primit in 1992 un apartament prin donatie de la parintii lui. Anul acesta a vrut sa-l vanda prin programul prima casa dar banca a refuzat sa ... (vezi toată discuția)
Cumparatorul nu mai doreste sa cumpere din cauza ca am act de donatie Mary_1980 Mary_1980 Buna ziua, Sunt la ultima etapa a vanzari, incheierea contractului de vanzare-cumparare dar cumparatorul nu mai doreste sa cumpere findca a auzit ca ... (vezi toată discuția)