Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Cumpararea unui apartament donat
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Cumpararea unui apartament donat

Buna ziua,

As vrea sa cumpar un apartament pe care proprietarul actual la obtinut de la parintii lui prin donatie. Ma expun la vreun risc?

Iata datele:
- donat in urma cu doi ani;
- copil unic ( in varsta de 24 de ani);
- parintii par sa colaboreze;

Ar avea sens ca parintii care au donat sa mai dea o declaratie care sa intareasca donatia?

Nu lucrez cu o banca, dar ma intreb de ce sunt bancile de obicei reticiente cand e vorba de donatii...

Multumesc!
mb3_48900, utilizator
Nu ati precizat daca actul de donatie este incheiat cu anume clauza in sarcina donatarului
Daca donatia este incheiata cu anumite clauze in sarcina donatarului,donatorul ,in caz de nerespectarea clauzelor contractual prevazute poate solicita pe calea instantei revocarea contractului de donatie
Nu am vazut inca actul de donatie, dar am inteles ca nu exista nicio clauza.

Ce se intampla daca se cere revocarea donatiei dupa ce eu am cumparat deja apartamentul?