Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata impozit arenda
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata impozit arenda

Buna ziua,
Am un contract de arendare in derulare si am primit un act aditional prin care trebuie sa aleg modul de impozitare (la sursa sau determinare venit in sistem real) pentru arenda pe care o voi primi in aceasta toamna. Am inteles din codul fiscal cum se intampla lucrurile in cazul retinerii impozitului la sursa.
Intrebarile mele sunt cum trebuie procedat daca aleg determinarea venitului in sistem real:
- inregistrez acest act aditional la contract, dupa semnare, la circa financiara de care apartin;
- primesc arenda in luna noiembrie a.c.: ce formular folosesc pentru declararea si impozitarea acestui venit si cand fac plata ?
Multumesc si numai bine.
nenesa a scris:

Buna ziua.Am citit despre cazul d-voastra, si indraznesc sa va intreb daca se poate sa-mi faceti si mie o copie a actului aditional primit de d-voastra si sa-l trimiteti la o adresa de mail;paraschiv2011@yahoo.com. Asta ca sa pot vedea si eu un exemplu pentru acest aditional care trebuie sa circule in 2012.
Daca este posibil va multumesc anticipat.

Buna ziua,
Actul nu are nimic deosebit; se mentioneaza doar baza legala si apoi se trec cele doua optiuni de plata a impozitului, cu doua patratele in dreptul lor, iar dv, trebuie doar sa bifati una din variante si sa semnati actul.
Numai bine.
Multumesc.
ati primit in conditii bune actul aditional la contractul de arenda ?
Va multumesc frumos.
Este atotcuprinzator.
O zi buna.
Avem ct de arenda cu 2 biserici . Terenul agricol pe care il lucram apartine parohiei.

Eu nu stiu deloc ce regim au bisericile si daca trebuie sa plateasca impozit pe arenda primita.

Ei spun ca nu platesc deloc impozite de nici un fel.

Dvs. stiti ce fel de entitati sunt bisericile si daca ar trebui sa le retin impozit pe arenda primita?