Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract individual munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract individual munca

daca un salariat are salariu brut 239 la o societate(cim cu durata de 2h/pe zi) si mai are un cim la alta societate (tot 2h) cu un salariu ce 180 ron brut avand functia de baza la prima societate,plateste impozit pe venit?Daca plateste,atunci ambele societatii trebuie sa ii plateasca impozitul ?
Da , pentru fiecare venit salarial obtinut in baza unui contract individual de munca se plateste impozit. La angajatorul unde cumuleaza, trebuie sa dea o declaratie prin care sa anunte angajatorul de baza. De deducerea personala se beneficiaza doar o singura data la angajatorul declarat angajator de baza. Deasemenea declaratia ajuta si la acordarea tichetelor de masa .Acestea, in cazul cumului se aorda cu respectarea articolului 35 din HG 5 DIN 1999