Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Data incetare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Data incetare CIM

Buna ziua,

Daca data incetare ptr cim determinat este intr-o zi nelucratoare, se inceteaza in ziua respectiva nelucratoare sau in prima zi lucratoare.
Si tot asa ptr prelungire cim determinat.

Multumesc,
1. incetarea c.i.m. se transmite la data incetarii c.i.m.

2. modificarea prelungirii se va transmite in termen de maxim 19 zile lucratoare de la data modificarii ...

Art. 4 din HG nr.500/2011:
(1) Completarea, respectiv inregistrarea in registru a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) se face dupa cum urmeaza:
......
d) elementele prevazute la art. 3 alin. (2) lit. i) se inregistreaza in registru la data incetarii contractului individual de munca/la data luarii la cunostinta a evenimentului ce a determinat, in conditiile legii, incetarea contractului individual de munca;
......
(2) Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)-g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.
Imi cer scuze ptr insistenta:
Contractul a fost incheiat pe perioada 27.05.2011-26.05.2011 , asta inseamna ca in ziua de duminica 27.05.2012, trebuie sa-i incetez contractul in revisal si sa-l transmit la ITM.Si atunci ce fac?Vin duminica la servici sa fac incetarea in revisal si sa transmit la ITM?
Daca data incetarii cade intr-o zi nelucratoare, atunci transmiterea REVISALULUI se va opera in prima zi lucratoare ... in speta, luni.