Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Delapidare Acuzatie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Delapidare Acuzatie

Buna ziua. As dorii cateva sfaturi din partea dumneavoastra, sunt pus intr-o situatie penibila si pot sa spun ca nu ma simt absolut deloc bine. Problema mea consta in urmatoarele: Am lucrat la o anumita firma timp de aproximativ 9 luni, timp in care am detinut functia de functionar administrativ. Am lucrat impreuna cu o a doua persoana in ture si la un moment dat din gestiunea punctului de lucru s-a sustras o anumita suma de bani si au fost inlocuiti cu anumite contracte false sa se justifice suma respectiva. In timp o parte din bani a fost inapoiata insa restul de bani insemnand suma de 3000 lei, nu a putut fi inapoiata de catre colegul meu. Eu datorita neregulilor din firma am decis sa imi dau demisia si acum sunt pus in situatia de a platii pentru fapta comisa desii partea mea de bani a fost inapoiata. Tin sa precizez ca contractul meu de munca a fost realizat abia in luna februarie, insemnand ca pana in acel moment am lucrat la negru. Lucrul in cadrul firmei se facea in ture, insa nu se semna niciun proces de predare primire, sau proces verbal pentru predarea cheilor. Insa colegul meu a semnat un asemena proces la inceputul contractului sau. Am aflat dupa 8 luni de munca, ca in respectiva locatie suntem monitorizati si supravegheati si de catre patroni atat video conform legii insa si audio nespecificat in contracti si totodata fara acordul nostru. Toto odata programul de gestiune avea lipsuri mari si foarte multe probleme ce au cauzat la randul lor probleme in gestiune. Si mai vreau sa precizez faptul ca decizia mea de a demisiona a fost luata in momentul in care ma lucrat zilnic chiar si in weekend timp de 2 luni fara a mi se acorda sporuri sau plata suplimentara. Asta deoarece colegul meu a suferit un accident si nu i s-a acordat concediu medical. Intrebarea mea este daca pot fi acuzat de ceva, la ce urmari as putea sa ma astept si daca se poate sa imi spuneti daca pot profita de lipsurile din firma cum ar fi cazul cu munca la negru sau lipsa procesului de predare-primire. Tin sa precizez ca nu am semnat nici state de plata, nu a avut loc nici un inventar in prezenta patronilor sau a contabilei si inafara de contractul de munca pe 4 ore nu am semnat nici un alt act. Va multumesc anticipat
1.Ramane de vazut in ce masura angajatorul sau organul de urmarire penala , dupa caz ,poate dovedi ca sustragerile sau oricare alte activitatii pretins nelegale poate dovedi ca acestea au fost comise in interiorul sau in afara unui contract legal de munca.
Dvs.puteti discuta cu angajatorul in ce masura , la randul dvs , nu puteti sesiza ITM-ul cu privire la activitatea dvs si a altor colegi , fara a avea forme legale

Eu datorita neregulilor din firma am decis sa imi dau demisia si acum sunt pus in situatia de a platii pentru fapta comisa desii partea mea de bani a fost inapoiata

2. Rezulta ca si dvs ati sustras din bani.
In ceea ce priveste cuantumul sumei sustrase de dvs , depinde in ce masura dvs puteti dovedi ca banii inapoiati reprezinta sau nu in integralitate suma pretins a fi sustrasa de dvs. de catre angajatorii dvs.

Am aflat dupa 8 luni de munca, ca in respectiva locatie suntem monitorizati si supravegheati si de catre patroni atat video conform legii insa si audio nespecificat in contracti si totodata fara acordul nostru

3..Nu trebuia sa vi se solicite acordul pentru a vi se supraveghea activitatea in firma , daca imaginile nu contin aspecte intime , iar imaginile pot constitui dovada unei eventuale activitati infractionale din partea dvs si a fostului coleg

4.Celelalte probleme invocate de dvs in postare pot fi dovedite sau combatute , in masura in care este cazul , de eventuale probatorii administrate de parti sau de organele abilitate.

5.Recomandarea ar fi , in functie de posibilitati , sa apelati la serviciile unui avocat pentru a putea stabili o tactica coerenta de aparare , daca va fi cazul , eventual pentru a minimaliza consecintele juridice ale faptelor.