Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... corect sau nu?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

corect sau nu?

sunt calificata si am vechime in munca.am un salar de incadrare de 600 ron desi legea prevede 648 ron,iar societatea se afla in reorganizare juridica.ce as putea sa fac sa primesc salarul minim de incadrare prevazut de lege data fiind aceasta situatie a societatii.este corect (legal) sa nu se acorde nici macar salarul minim de incadrare?
Stabilirea, pentru personalul incadrat prin incheierea unui contract individual de munca, de salarii de baza sub nivelul celui prevazut de lege constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 lei la 2.000 lei.
Prin urmare, depuneti o sesizare la ITM sau la Inspectia Muncii.