Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

rovinieta

cum procedez ca sa anulez o rovinieta fara semnatura si cu stampila electronica. care sunt pasii care trebuie sai urmez
Doriti sa anulati rovinieta sau procesul verbal prin care ati fost sanctionat contraventional ( prersupun doar, ca despre acesta ar fi vorba ?)
Formulati contestatia sau apelati la o persoana cu cunostiinte juridice si depuneti-o la judecatoria arondata zonei unde a fost savarsita contraventia.
pentru a anula procesul verbal trebuie sa va adresati cu o plingere prin care sa solicitati anularea PV . Aceasta trebuie depusa la Judecatoria care are arondat LOCUL UNDE SA CONSTATAT contraventia. Poate fi trimisa prin posta ( preferabil cu confirmare de primire) in termen.
la plingere atasati;
1. copie PV atacat
2.copie comunicare (ptr. termen)
3. plingerea in 2 exemplare ( si ptr. comunicare cu CESTRIN)
IN sustineri va bazati pe :
1. constatarea nulitatii procesului verbal - in baza prevederile art. 16 (7) din OG 2/2001 actualizat si coroborat cu art. 10 din OG 15/2002 care arata ca neaducerea la cunostiinta a posibilitatii de a face obiectiunii de catre contravenient la momentul intocmirii procesului verbal duce la nulitatea acestuia.
2. constatarea nulitatii procesului verbal - in baza prevederile art. 17 din OG 2/2001 actualizat si coroborat cu art. 10 din OG 15/2002 , prin care se arata ca intimata nu poate face dovada semnarii de catre agentul constatator a procesului verbal comunicat pe hirtie.
cu orice alte lamuriri....
avocat vasile rat