Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul nu vrea sa-mi dea salariul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul nu vrea sa-mi dea salariul

Buna ziua,
In data de 15.05.2012 mi-am depus demisia cu preaviz de 20 de zile lucratoare. Dupa calculele mele preavizul expira in data de 11.06.2012. Mai am ramase 6 zile de concediu (2012) care am anunta ca o sa mi le iau in ultimele 6 zile de preaviz (asa stiu ca e legal ?!!).
Angajatorul mi-a dat de inteles ca nu voi fi platita pe acele zile deloc (ma refer la zilele de concediu).
Mentionez ca salariul net este de 1880 iar brutul trecut in contract de doar de 2200. Stat de plata nu am semnat niciodata pe nici un leu. Banii mi-au fost dati intotdeauna in mana, fara viramente bancare.
Exista vreo modalitate legala sa-l oblig sa-mi dea diferenta de bani cuvenita. Nu vreau mai multi, doar diferenta care mi se cuvine mie.
Multumesc!
marta946, utilizator
Modalitatile sunt: sesizarea ITM-ului si/sau actiunea in instanta ... actiunea se va depune la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliu si este scutita de plata taxelor judiciare ...
Cornel Vasile, Consilier juridic

La data incetarii contractului individual de munca se calculeaza drepturile banesti ca care aveti dreptul la zi. Multi angajatori, odata cu lichidarea platesc toate drepturile , daca nu trebuie respectat termenul de plata trecut si in contractul individual de munca. In ce priveste concediul neefectuat pentru timpul lucrat pana la data de 6 iunie a.c se compenseaza in bani.
146 din codul muncii republicat
(4) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.