avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 969 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... iesire din tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

iesire din tara

Buna ziua,sunt divortata ,avem custodie comuna cu fostul sot.Am primit sprijin sa merg in Germania definitiv cu copii.Ce trebuie sa fac sa nu am nevoie an de an de aprobarea fostului sot de a scoate copii din tara?El acum este de acord dar daca in timp se razgandeste nu vreau probleme,copii vor urma acolo scoala.Cel mare e cu handicap grav si incerc sa-i fac un viitor sa-i ofer o siguranta pentru ziua de maine.


Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 12:24, 26 Mai 2012
Singura sansa ar fi sa obtineti custodie unica, sansele sunt totusi foarte mici.

Rugati-va sa fie in continuare de acord cu deziile dvs, alfel o sa mergeti destul de des pe la judecatorie
Multumesc pt.raspuns.In cazul in care mas casatorii acolo asta mi-ar usura situatia?Sau sar putea face acum un act cu acceptul fostului sot de a ramane definitiv?
Nu are nici o legatura cu cine va casatoriti dvs. si exercitarea autoritatii parintesti.
Din aceste lucruri deduc ca nu am cum sa-mi ajut copii fara sa fiu lasata de el.Multumesc inca o data pt.raspuns.
Sunteti ambii parinti. Poate totusi o sa gasiti intelegere la tata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rog lamuriri ptr incepere divort. vizo vizo buna seara ,sint in pragul unui divort si vreau sa stiu ce greseli sa evit ,am 2 copii minori si am nevoie de sfaturi ca nu stiu cum sa procedez,sotia merge sa ... (vezi toată discuția)
Custodia copiilor icago icago Buna ziua, sunt casatorita de 2 ani, am doi baieti, unul de 4 ani, celalat de 1 an , primul copil s-a nascut inaintea casatoriei, recunoscut de catre tata, de ... (vezi toată discuția)
Custodie exclusiva Momentan avem custodie comuna pt ambi fii.in urma unei hotarari judecatoresti , minorul de 4,5 ani are domiciliul stabil la mine iar minora in varsta de 10,6 ... (vezi toată discuția)