Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de imprumut intre 2 soc.comerciale cu acelasi ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de imprumut intre 2 soc.comerciale cu acelasi administrator

Buna ziua,
as dori sa stiu daca este legal si corect sa obtin un credit de la banca pe o soc.1 si pe baza de contract de imprumut pe 3 ani fara dobanda ,sa transfer banii in contul soc.2,pentru un o.p mai departe catre un furnizor,iar acea suma sa fie scazuta pe baza unui contract de inchiriere intre cele 2 societati,(mentionez faptul ca sunt 2 spatii comerciale alaturate iar soc. 1 foloseste spatiul soc.2,acum gratuit,iar firmele au acelasi administrator.
va multumesc si astept un raspuns
Ada
In principiu imprumuturile intre societati sunt permise numai daca intre acestea exista o relatie de afiliere sau daca aceasta operatiune de imprumut este ocazionala, intamplatoare si nu genereaza venituri din dobanzi. In cazul in care la un imprumut intre societati se percep dobanzi avem deja o activitate de creditare care se desfasoara in conditii speciale in conformitate cu normele BNR, veniturile din dobanzi fiind impozitate.
Asadar, daca sunt intrunite aceste conditii (caracter ocazional, intamplator, fara dobanzi sau relatie de afiliere) se poate imprumuta societatea 2. Ce face aceasta cu banii nu intereseaza societatea1. Din punctul meu de vedere nu se poate scade suma in baza unei inchirieri de spatiu, deoarece intre societatea 1 si 2 intervine un contract de imprumut care, prin insasi esenta lui, se finalizeaza cu restituirea la termenul convenit de parti a sumei imprumutate.