Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident de circulatie - am sanse sa se stabileasca ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident de circulatie - am sanse sa se stabileasca culpa comuna?

Am avut un accident cu victima ( motociclist ) care venea din sens opus , eu urmand sa fac stanga pe un drum fara prioritate . Desi m-am asigurat din fata nu l-am vazut si am efectuat manevra . Motociclistul a inceput franarea chiar de pe trecerea de pietoni , efectuand o franare de 11 metri , dupa care si-a pierdut controlul cazand . Motocicleta a alunecat in roata din spate a autoutilitarei . Iar motociclistul nu s-a izbit in autoutilitara , ci a alunecat in spatele ei . Mentionez ca era o limita de viteza de 40 km / h si o statie de autobuz dupa trecerea de pietoni . Acul motocicletei s-a oprit la 53 km / h . Am cerut expertiza criminalistica pentru stabilirea vitezei motociclistului , si mi s-a confirmat 78 km / h . Eu doresc sa ma informati daca am vreo sansa sa iasa culpa comuna .
Va multumesc foarte mult si astept sfaturi de la dv. ! :)
Ai executat manevra la stanga si din fata venea respectivul ? Cam greu culpa comuna.
culpa se stabileste in functie de ce a consemnat expertul judiciar in raportul de expertiza privitor la posibilitatile de evitare a accidentului.

este posibil sa se stabileasca culpa comuna avand in vedere ca dvs. nu ati acordat prioritate iar motociclistul rula cu o viteza aproape dubla intr-o zona cu limitare de viteza.
oprit la o anumita viteza nu semnifica viteza in momentul impactului. viteza se stabileste in urma unei expertize judiciare.

gradul de vinovatie se stabileste de catre instanta in functie de concluziile raportului de expertiza, imprejurarile producerii accidentului, zilele de ingrijire medicala ale motociclistului, etc.
cyan, moderator