Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire prin testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire prin testament

buna ziua.
am nevoie de cateva informatii de la un specialist in domeniu.
mamaia mea in etate de 85 ani vrea sa-mi lase mostenire prin testament casa ei si o suma de bani, dar sa o sara din schema pe fiica ei (mama mea).
P.S.: relatiile mamaie-mama si respectiv mama-fiu (adica eu) sunt fff proaste.
vreau sa stiu daca se poate ca mamaia mea sa-mi lase dupa moartea ei toate cele mentionate mai sus, fara ca mama mea sa poata sa obtina ceva.
va multumesc anticipat si astept raspunsul dvs. cat mai curand posibil.
Gabi
hiciugabi, utilizator
Mama dvs poate sa ceara la decesul bunicii, adica la deschiderea succesiunii, reductiunea testamentului pentru ce II incalca rezerva succesorala.
Puteti incheia un contract de vanzare cumparare dar pretul sa fie real si serios.
Mama dvs. va putea obtine rezerva succesorala la care are dreptul. Deci ar obtine 1/2 din mostenire

Singura varianta cat de cat sigura este sa va vanda dvs. casa sau sa incheiati un contract de intretinere iar banii sa fie depusi intr-un cont la banca pe numele dvs.
Alexandru Munteanu, Avocat
Mama ta face parte din categoria mostenitorilor rezervatari si chiar impotriva vointei bunicii tale manifestata prin dezmostenire sau testament va beneficia de rezerva succesorala.adica de jumatate din cat avea dreptul!