Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Imputerniciri reprezentare SC
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Imputerniciri reprezentare SC

Buna ziua!

Am o mica nelamurire privitor la imputernicirea avocatiala.

Eu reprezint in instanta o SC sucursala. Cu SC sucursala am incheiat contractul, am taiat imputernicirea avocatiala, fact, chitanta. Cred ca instanta imi va cere si imputernicirea de la SC mama.

Intrebarea mea este: Accepta instanta o imputernicire facuta de SC mama sau trebuie sa tai eu alta imputernicire avocatiala, contract, fact, chit?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna Ziua,

Instanta accepta si delegatie din partea firmei prin care se stipuleaza ca va imputerniceste sa o reprezentati in instanta; daca este vorba de acelasi proces, instanta poate vedea ca sunteti avocat prin imputernicirea avocatiala depusa la dosar cand a a fost primul termen. Prin contractul incheiat intre firma respectiva si dumneavoastra la sfarsitul lunii ar trebui sa faceti un desfasurator in care sa precizati cheltuielile avute (deplasari, cazari, diurna). Acum depinde si ce ati stipulat in contractul respectiv si cum v-ati inteles la remuneratie.

Cu respect,
nicollet a scris:

Buna Ziua,

Instanta accepta si delegatie din partea firmei prin care se stipuleaza ca va imputerniceste sa o reprezentati in instanta; daca este vorba de acelasi proces, instanta poate vedea ca sunteti avocat prin imputernicirea avocatiala depusa la dosar cand a a fost primul termen. Prin contractul incheiat intre firma respectiva si dumneavoastra la sfarsitul lunii ar trebui sa faceti un desfasurator in care sa precizati cheltuielile avute (deplasari, cazari, diurna). Acum depinde si ce ati stipulat in contractul respectiv si cum v-ati inteles la remuneratie.

Cu respect,