avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Imputerniciri reprezentare SC
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Imputerniciri reprezentare SC

Buna ziua!

Am o mica nelamurire privitor la imputernicirea avocatiala.

Eu reprezint in instanta o SC sucursala. Cu SC sucursala am incheiat contractul, am taiat imputernicirea avocatiala, fact, chitanta. Cred ca instanta imi va cere si imputernicirea de la SC mama.

Intrebarea mea este: Accepta instanta o imputernicire facuta de SC mama sau trebuie sa tai eu alta imputernicire avocatiala, contract, fact, chit?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: John done , utilizator 01:38, 10 Februarie 2009
Buna Ziua,

Instanta accepta si delegatie din partea firmei prin care se stipuleaza ca va imputerniceste sa o reprezentati in instanta; daca este vorba de acelasi proces, instanta poate vedea ca sunteti avocat prin imputernicirea avocatiala depusa la dosar cand a a fost primul termen. Prin contractul incheiat intre firma respectiva si dumneavoastra la sfarsitul lunii ar trebui sa faceti un desfasurator in care sa precizati cheltuielile avute (deplasari, cazari, diurna). Acum depinde si ce ati stipulat in contractul respectiv si cum v-ati inteles la remuneratie.

Cu respect,
nicollet a scris:

Buna Ziua,

Instanta accepta si delegatie din partea firmei prin care se stipuleaza ca va imputerniceste sa o reprezentati in instanta; daca este vorba de acelasi proces, instanta poate vedea ca sunteti avocat prin imputernicirea avocatiala depusa la dosar cand a a fost primul termen. Prin contractul incheiat intre firma respectiva si dumneavoastra la sfarsitul lunii ar trebui sa faceti un desfasurator in care sa precizati cheltuielile avute (deplasari, cazari, diurna). Acum depinde si ce ati stipulat in contractul respectiv si cum v-ati inteles la remuneratie.

Cu respect,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avocatul care depunde procura speciala in dosar este obligat sa depuna si delegatie? serbyo serbyo Am si eu o nelamurire. Astazi am intrat intr-un dosar de divort al altui coleg care avea procura dar si delegatie. Clienta lui inainte de deschiderea ... (vezi toată discuția)
Plata ore suplimentare in deplasare apisica apisica Buna ziua, As dori sa stiu cum este prevazuta plata orelor suplimentare in cazul deplasarilor externe +interne. Ce am citit este legat strict de cuantumul ... (vezi toată discuția)
Dreptul la diurna? madalintt madalintt va salut. am si eu cateva nelamuriri in legatura cu acordarea diurnei. mai explicit: lucrez la o firma de distributie si 6-8 zile pe luna am alocata o alta ... (vezi toată discuția)