avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1465 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită investire cu formulã executorie
Discuție deschisă în Executare silită

investire cu formulã executorie

am obţinut drept de vizită, decizia a devenit definitivă după expirarea termenului de recurs.
întrebare:
1. cum pot investi decizia cu formulă executorie la distanţă? adică fără să mă prezint la judecătorie.

înţeleg că am nevoie de copia deciziei, în care să se ateste că e definitivă? cum o pot obţine?

2. executorul la care apelez e obligatoriu să fie din judeţul de care ţine judecătoria care a dat sentinţa?

mulţumesc.
Cel mai recent răspuns: lara12 , utilizator 10:24, 12 Iunie 2012
1-Solicitati instantei de judecata legalizarea hotararii .Pentru a va fi comunicata hotararea introduceti in plicul adresat instantei si un alt plic cu timbru si adresa dvs
2-Executorul judecatoresc care desfasoara etapele si procedura de executare silita este obligatoriu sa fie responsabil locatiei unde se executa hotararea judecatoreasca
Vă mulţumesc, doamnă. Mi-aţi dat o vestă bună!
Sunt într-o dilemă.
Am aşa:
decizia judecătoriei prin care mi se acordă drept de vizită
decizia tribunalului prin care i se respinge apelul, dar care lămureşte un paragraf din decizie

inteleg ca trebuie să le legalizez pe ambele şi tot pe ambele trebuie să le investesc cu formula executorie şi că pot face asta de la distanta.

pot folosi aceeasi cere pentru legalizare pentru ambele decizii, respectiv aceeşi cerere pentru ambele investiri sau trebuie să redactez patru documente distincte în plicuri distincte?

multumesc.

ps. sunt valabile aceste taxe?

"1. LEGALIZARE
- cerere tip legalizare;
- hotărârea a cărei legalizare se doreşte;
- taxă judiciară de timbru în valoare de :
 2 lei pentru hotărâri - conform art.3 lit.t din Legea nr.146/1997;
 1 leu pentru legalizarea înscrisurilor - conform art.3 lit.ţ din Legea nr.146/1997;
- timbru judiciar în valoare de 0,15 lei;

2. INVESTIRE
- cerere de investire;
- hotărârea a cărei investire se solicită;
- taxă judiciară de timbru în valoare de 6 lei (2 lei legalizarea + 4 lei investirea) – conform art.3 lit.l din Legea nr.146/1997;
- timbru judiciar în valoare de 0,30 lei;
- delegaţie specială pentru ridicarea titlului executoriu (comercial)"

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere verificare hotarare divort nusuvelcu nusuvelcu salut am si eu o intrebare daca stie cineva . dupa ce am divortat im 1979 mi-a venit acasa hotararea de divort prin posta iar eu trebuia sa merg la tribunal cu ... (vezi toată discuția)
Formular cerere de investire? andral andral Am avut un proces pt. somatie de plata. Eu,in calitate de creditor am castigat.Pe data de 26 iulie 2011 debitorul a semnat ca a primit hotararea si pana astazi ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli de judecata ContSters83715 ContSters83715 Cat de greu e sa obtii inapoi cheluielile de judecata si cam ce trebuie facut, unde trebuie sa ma adresez? cat e de simplu/complicat? (e vorba de faptul ca ... (vezi toată discuția)