avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune de pe urma parintilor.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune de pe urma parintilor.

Mama mea a decedat in febr.2009, iar tatal in febr.2012.
In 2009 am deschis succesiunea la notariat doar pentru mama decedata, pentru niste depozite bancare.
Eu si sora mea suntem singurele mostenitoare.
Doresc sa stiu daca putem deschide succesiunea pentr bunurile ramase de la parintii nostri in instanta, cu ajutorul unui avocat.

Editat de moderator simonette12
Am rugamintea sa nu ma editati mesajele cu majuscule ( pct.1.2 din Regulament)
Multumesc pentru intelegere.
Ultima modificare: Duminică, 27 Mai 2012
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Cel mai recent răspuns: Raoul_mw , utilizator 03:33, 28 Mai 2012
La avocat nu se poate!se poate la notar sau instanta.
La notar daca este pe cale amiabila sau daca nu la instanta, dupa ce in prealabil vi se elibereaza o incheiere prealabila si obligatorie a notarului.
ma gandeam la succesiune in instanta pentru care sa apelez la un avocat
Ultima modificare: Duminică, 27 Mai 2012
gi-jane2, moderator
De ce doriti in instanta? Daca exista intelegere intre dvs. si sora atunci puteti rezolva la notar. Daca insa apar conflicte in ceea ce priveste partajul,problema o va rezolva instanta!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire dupa tatal decedat nadia34mandea nadia34mandea Buna seara avocati ! Multumesc anticipat pt raspunsuri ...situatia mea e cam in felul urmator .Tatal meu a decedat in 2011 in noiembrie .la tara ar avea un ... (vezi toată discuția)
Apartament detinut in cote de 70 %- 30 %- divort TICLECODRUTA TICLECODRUTA Vreau sa divortez, apartamentul este 70 % in contract pe numele meu, restul pe numele lui,adica 30 % iar cota de 30 % el vrea sa o doneze copiilor . Am ... (vezi toată discuția)
Inmatriculari masini pe numele minorilor picat picat Buna ziua. Cum pot inscrie un autoturism pe numele unui minor de 17 ani? Multumesc. Editat de moderator simonette12. Am rugamintea sa nu mai editati ... (vezi toată discuția)