Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune de pe urma parintilor.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune de pe urma parintilor.

Mama mea a decedat in febr.2009, iar tatal in febr.2012.
In 2009 am deschis succesiunea la notariat doar pentru mama decedata, pentru niste depozite bancare.
Eu si sora mea suntem singurele mostenitoare.
Doresc sa stiu daca putem deschide succesiunea pentr bunurile ramase de la parintii nostri in instanta, cu ajutorul unui avocat.

Editat de moderator simonette12
Am rugamintea sa nu ma editati mesajele cu majuscule ( pct.1.2 din Regulament)
Multumesc pentru intelegere.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
La avocat nu se poate!se poate la notar sau instanta.
La notar daca este pe cale amiabila sau daca nu la instanta, dupa ce in prealabil vi se elibereaza o incheiere prealabila si obligatorie a notarului.
ma gandeam la succesiune in instanta pentru care sa apelez la un avocat
gi-jane2, moderator
De ce doriti in instanta? Daca exista intelegere intre dvs. si sora atunci puteti rezolva la notar. Daca insa apar conflicte in ceea ce priveste partajul,problema o va rezolva instanta!