Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Ban/Stergere cont pe un site romanesc privat
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Ban/Stergere cont pe un site romanesc privat

Sunt "creator/administrator" al unui site din Romania cu membri (fara nici o taxa). Site-ul nu are personalitate juridica, si are prevazuti termeni si conditii.

Daca unul dintre membri primeste ban sau ii este sters contul din vari motive, poate sa ma actioneze in judecata? Exista legislatie in acest sens?

Mentionez ca in termeni se specifica ca este un site privat iar administratorii au voie sa ia orice masura considera necesara. De asemenea utilizatorul a bifat ca este de acord cu aceasta politica.
Orice site care se respectã, are rubrica „Termeni şi condiţii”, pe care marea majoritate a userilor o ignorã. Insã, dacã la înscriere, în parcurgerea „paşilor” spre accesul în calitate de membru al site-ului, este inseratã şi eventuala mãsurã de care vorbiţi, cu oportunitatea de „accept” din partea celui care vrea sã se înscrie, condiţionatã sau nu, în mod normal nu ar putea sã constituie un subiect al unui viitor litigiu în instanţã.