Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit pensie in strainatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit pensie in strainatate

Buna ziua,

Sunt cetatean Canadian si lucrez in aceasta tara, in acelasi timp primesc in Romania o pensie de 460 RON/luna. Am 60 de ani.
Intre Romania si Canada exista o conventie pentru evitarea dublei impozitari.
As dori sa aflu daca pentru pensia pe care o primesc din Romania trebuie sa platesc impozit in Canada.
Multumesc anticipat.
In functie de legislatia din Canada. In România pentru o pensie de 460 lei nu platiti impozit, deci ati putea plati impozit in Canada, daca legislatia va obliga.