Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... completare CM URGENT
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

completare CM URGENT

Buna ,
Va rog sa imi spuna si mie cineva cum se trece corect in CM unui angajat care s-a pensionat prelungirea contractului de munca( continuarea activitatii). Angajata a iesit la pensie , are pe CM viza de la Casa de pensii dar vrea sa contiunuie activitatea...........cum se completeaza corect ??

Multumesc
Se scrie in carnet : continua activitatea in baza aceluiasi contract de munca ..... iar la act treceti cererea salariatului cu numarul ... din data .....
Nu se intelege prea bine daca este pensionata. Adica i-a venit decizia de pensionare? Ce fel de pensie are? Nu in toate cazurile de pensionare persoana are dreptul sa cumuleze pensia cu salariul.
Daca insa s-a pensionat i-a incetat CIM iar pentru continuarea activitatii se incheie un nou CIM.

Art. 56. - Contractul individual de munca înceteaza de drept:
a) la data decesului salariatului sau angajatorului persoana fizica;
b) la data ramânerii irevocabile a hotarârii judecatoresti de declarare a mortii sau a punerii sub interdictie a salariatului ori a angajatorului persoana fizica, daca aceasta antreneaza lichidarea afacerii;
c) ca urmare a dizolvarii angajatorului persoana juridica, de la data la care persoana juridica îsi înceteaza existenta;
d) la data comunicarii deciziei de pensionare pentru limita de vârsta, pensionare anticipata, pensionare anticipata partiala sau pensionare pentru invaliditate a salariatului, potrivit legii;
e) ca urmare a constatarii nulitatii absolute a contractului individual de munca, de la data la care nulitatea a fost constatata prin acordul partilor sau prin hotarâre judecatoreasca definitiva;
f) ca urmare a admiterii cererii de reintegrare în functia ocupata de salariat a unei persoane concediate nelegal sau pentru motive neîntemeiate, de la data ramânerii definitive a hotarârii judecatoresti de reintegrare;
g) ca urmare a condamnarii la executarea unei pedepse privative de libertate, de la data ramânerii definitive a hotarârii judecatoresti;
h) de la data retragerii de catre autoritatile sau organismele competente a avizelor, autorizatiilor ori atestarilor necesare pentru exercitarea profesiei;
i) ca urmare a interzicerii exercitarii unei profesii sau a unei functii, ca masura de siguranta ori pedeapsa complementara, de la data ramânerii definitive a hotarârii judecatoresti prin care s-a dispus interdictia;
j) la data expirarii termenului contractului individual de munca încheiat pe durata determinata;
k) retragerea acordului parintilor sau al reprezentantilor legali, în cazul salariatilor cu vârsta cuprinsa între 15 si 16 ani.
adelaida_07, utilizator
Legea nr. 19/2000 cuprinde alte prevederi si, intrucat persoana a dobandit calitatea de pensionar, calitate la care nu mai poate renunta nici daca vrea, redau mai jos dispozitiile art. 41, alin. (5):
"Asiguratii care indeplinesc conditiile prevazute de prezenta lege pentru obtinerea unei pensii pentru limita de varsta, cu exceptia pensiei anticipate si a pensiei anticipate partiale, isi pot continua activitatea numai cu acordul angajatorului."
Prin urmare, un pensionar pentru limita de varsta isi poate continua activitatea in baza aceluiasi contract individual de munca!
Daca in Ministerul Muncii se poate, motivat pe art. 41, alin. (5) din Legea nr. 19/2000, in alta parte de ce nu s-ar putea? ;)
:offtopic:
cred ca mesajul initial se referea la inscrierea in carnetul de munca .... ;)
:offtopic:
Asa este, dar eu mi-am amintit, amuzata, de o persoana care si-a continuat activitatea in temeiul aceluiasi contract de munca, temeiul legal fiind art. mentionat de mine mai sus si in carnetul caruia s-a operat exact cum ati precizat dvs.!
Nu spui cine, persoana importanta! :yes: